Si të përballoni tërmetin kur jeni gra shtatzëna ose familje me foshnja?

Tërmetet mund të ndodhin pothuajse kudo dhe pa paralajmërim. Përgatitja për një tërmet dhe të dish se çfarë të bësh nëse ndodh një gjë e tillë është e rëndësishme, veçanërisht nëse jeni shtatzënë ose jeni duke u kujdesur për një foshnjë.
0 0

Para një tërmeti

 • Identifikoni një vend takimi për anëtarët e familjes në rast se ndaheni dhe nuk mund të ktheheni në shtëpi pas një tërmeti.
 • Mësoni për procedurat e sigurisë dhe evakuimit për shkollën ose kujdesin ditor të fëmijës tuaj.
 • Merrni trajnime emergjente për ndihmën e parë. Kontrolloni leksionet që jep “Kryqi i Kuq” në qytetin tuaj.
 • Nëse jeni shtatzënë, mësoni vendndodhjen e vendeve të tjera për të lindur fëmijën tuaj në rast se nuk mund të shkoni në spital ose qendrën e lindjes sipas dëshirës tuaj.
 • Nëse jeni afër datës së lindjes, bisedoni me mjekun e kujdesit shëndetësor se çfarë të bëni në rast urgjence.
 • Siguroni pajisjet e mëdha dhe pjesët e mobiljeve të rënda në mur.

Mblidhi çantën e emergjecës

Vendosni së bashku një çantë urgjence për familjen tuaj, duke përfshirë furnizime të tilla si elektrikët e dorës, bateritë, një pajisje të ndihmës së parë, ushqimin dhe ujin.

Nëse jeni shtatzënë, çanta juaj duhet të ketë:

 • Ushqime të tilla si bare proteina, arra, fruta të thata etj;
 • Rrobat e maternitetit dhe bebes;
 • Vitamina prenatale dhe medikamente të tjera;
 • Ujë shtesë në shishe;
 • Pajisje urgjente për lindje, të tilla si peshqir të pastër, gërshërë të sterilizuara, shiringa për foshnjën, dy lidhëse këpucësh të bardha, çarçafë dhe peceta të sterilizuara.
 • Dy batanije;
 • Këpucë me majë të mbyllur.

Nëse keni një foshnjë, çanta juaj duhet të ketë gjithashtu:

 • Një termometër;
 • Kopje të regjistrave të vaksinimit;
 • Lëngun antikbakterial dhe dezinfektues të duarve;
 • Sapun enësh;
 • Një krevat fëmijësh i lëvizshëm;
 • Ushqim për fëmijë në qese ose kavanoza dhe lugë ushqimi të disponueshëm;
 • Dy batanije për fëmijë;
 • Rroba dhe këpucë shtesë për bebe për fëmijë më të vjetër;
 • Pelena, letra dhe kremin për skuqjen nga pelenat;
 • Medikamente dhe qetësues për dhimbjet e foshnjes, të tilla si ibuprofen ose acetaminophen;
 • Gota të vogla të disponueshme;
 • Formula e gatshme duhet te jepet në kanaçe ose shishe një përdorimshe.

Gjatë dhe pas një tërmeti

Kur ndodh një tërmet, Instituti Gjeologjik i Sh.B.A-së thotë se është më mirë të qëndroni, të mbuloheni ose nëse jeni në këmbë të mbaheni diku. Kur fillon një tërmet, gjeni një copë mobilje të fortë, siç është një tavolinë ose tavolinë e fortë, zvarrituni nën të dhe mbahuni derisa lëkundja të ndalet. Mbajini fëmijët tuaj afër jush. Nëse jeni jashtë, zhvendosuni në një zonë të qartë larg pemëve, tabelave, ndërtesave, telave elektrike etj. Pasi të jeni të siguruar, qëndroni atje derisa lëkundja të ndalet.

Prurjet e disa tërmeteve janë të zakonshme pas një tërmeti. Reagoni pas goditjeve në të njëjtën mënyrë si do të reagonit ndaj një tërmeti. Nëse evakuoheni, mos harroni të merrni çantën tuaj të urgjencës me të gjitha ilaçet, dokumentet mjekësore dhe furnizimet e urgjencës për familjen tuaj. Kur të shkoni në një strehë, sigurohuni që zyrtarët atje ta dinë që jeni shtatzënë ose keni një foshnjë me vete.

Karrocat e fëmijëve nuk përdoren kur në tokë mund të ketë rrënoja, kështu që mund të merrni një shportë mbajtëse për foshnjën.

Ushqyerja me gji është ushqimi më i mirë për fëmijën tuaj. Qumështi i gjirit është natyrisht i pastër, ndihmon në mbrojtjen e foshnjës tuaj nga sëmundjet dhe mund të sigurojë rehati si për ju ashtu edhe për fëmijën tuaj. Nëse jeni një nënë që e pompon qumështin, sigurohuni të dini se si ta shtrydhni qumështin me dorë dhe si ta ushqeni fëmijën tuaj me një filxhan. Pompat e gjirit nuk mund të pastrohen pa ujë të pastër dhe qumështi nuk mund të ruhet pa frigorifer.

Nënat me gji mund të vazhdojnë të prodhojnë qumësht gjatë ngjarjeve stresuese siç janë fatkeqësitë natyrore. Është e rëndësishme që nënat me fëmijë më të rritur të marrin ushqim dhe lëngje shtesë. Mbajtja e foshnjës tuaj ngrohtë dhe afër do të sigurojë mbrojtje shtesë për fëmijën tuaj.

Nëse është e nevojshme ushqeni me formulë foshnjën tuaj gjatë një fatkeqësie. Uji i pastër mund të mos jetë i disponueshëm për përzierjen me formulën pluhur ose për pastrimin e shisheve dhe thithkave. Ushqimi i foshnjës tuaj me një filxhan të vogël të disponueshëm është i preferueshëm. Edhe foshnjat e vogla mund të përdorin një filxhan. Formula e papërdorur nuk mund të qëndorjë në frigorifer gjatë ndërprerjes së energjisë, kështu që enë të vogla me formulë funksionojnë më së miri.

Nëse jeni shtatzënë gjatë dhe pas një tërmeti mund të jetë një periudhë stresuese dhe e vështirë për trupin tuaj. Pushoni sa të keni mundësi, pini shumë ujë të pastër dhe hani disa herë gjatë ditës. Është e rëndësishme të ndiqni vizitat tuaja të rregullta të kujdesit para lindjes sapo të jeni jashtë rrezikut të menjëhershëm. Nëse nuk mund të arrini tek mjeku juaj, pyesni në strehën e urgjencës ose spitalin lokal ku mund të shkoni për të marrë kujdesin.

Njihni shenjat e lindjes së parakohshme

Lindja e parakohshme – e cila është lindje që fillon para 37 javëve të shtatzënisë – mund të ndodhë në disa gra shtatzëna pas një katastrofe. Nëse keni ndonjë shenjë të lindjes së parakohshme, telefononi mjekun, shkoni në spital ose tregojini menjëherë personit përgjegjës.

Lexo edhe: Nje guide rreth bebes

Çfarë duhet të bëni gjatë një tërmeti?

Nëse jeni brenda shtëpisë kur bie një tërmet

 • Uluni në tokë, poshtë një tavoline ose një mobilie të fortë dhe qëndroni aty derisa lëkundja të ndalet.
 • Nëse nuk ka ndonjë tavolinë afër, me krahë mbuloni kokën dhe fytyrën tuaj dhe qëndroni në ndonjë cep të brendshëm të ndërtesës.
 • Qëndroni larg nga gotat, dritaret, dyert dhe muret e jashtme dhe çdo sendi apo strukture që mund të bjerë, siç janë abazhurët ose mobiliet.
 • Qëndroni në shtrat nëse jeni aty kur bie tërmet. Qëndroni ashtu dhe mbrojeni kokën me një jastëk, përveçse nëse jeni nën një pajisje të rëndë që mund të bjerë lehtë. Në atë rast, zhvendosuni në vendin më të afërt të sigurt.
 • Mos përdorni dyert, përveçse nëse e dini që ato janë të mbështetura mirë.
 • Qëndroni brenda derisa lëkundja të ndalet dhe është e sigurt se mund të dilni jashtë. Mos dilni nga një ndërtesë gjatë lëkundjes. Hulumtimet kanë treguar se dëmtimet më të mëdha ndodhin kur njerëzit brenda ndërtesave përpiqen të transferohen në një vend tjetër brenda ndërtesës ose të përpiqen të largohen.
 • Mos përdorni ashensorët.
 • Jini të vetëdijshëm që energjia elektrike mund të shkëputet ose alarmet e zjarrit mund të ndizen.

Nëse jeni jashtë gjatë një tërmeti

 • Sigurohuni që të qendroni sa më poshtë nëse jeni jashtë gjatë një tërmeti.
 • Qëndroni atje.
 • Largohuni nga ndërtesat, dritat e rrugës dhe telat.
 • Pasi të jeni në një vend të hapur, qëndroni atje derisa lëkundja të ndalet. Rreziku më i madh ekziston drejtpërdrejt jashtë ndërtesave, në dalje të tyre dhe krahas mureve të jashtme.

Nëse jeni në një automjet lëvizës gjatë një tërmeti

 • Ndaloni sa më shpejt që lejon siguria e udhëtimit dhe qëndroni në automjet. Shmangni ndalimin afër ose nën ndërtesat, pemët, mbikalimet dhe shtyllat.
 • Jepini makinës me kujdes pasi tërmeti të ketë ndalur. Shmangni rrugët, urat që mund të jenë dëmtuar nga tërmeti.

Nëse bllokoheni nën rrënoja gjatë një tërmeti

Sigurohuni që të uleni sa më poshtë nëse jeni bllokuar nën rrënoja gjatë ose pas një tërmeti:

 • Mos ndizni shkrepëse ose çakmak.
 • Mos lëvizni rreth e rrotull ose mos ngrini pluhur.
 • Mbuloni gojën me shami ose ndonjë veshje.
 • Përdorni një tub, ose një bilbil nëse mund të gjeni. Thërrisni vetëm nëse nuk keni mundësi tjetër. Bërtitja mund të bëjë që ju të thithni sasi të rrezikshme pluhuri.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si i zgjidhin konfilktet çiftet...

Paralajmërim: ky material nuk ka të bëjë me kush fiton apo kush ka të drejtë. Kur luftoj me partnerin tim, ndihem sikur bota po shembet përreth meje. Unë jam një...

Çfarë dua t’u mësoj fëmijëve...

Po bisedoja me burrin tim një ditë, kur krejt papritur më erdhi një mendim. "A mund të besosh se një ditë djalit tonë do t'i thyhet zemra dhe ne nuk...

Çfare ndodh me trurin tone...

Frika, ankthi e pasiguria janë ndjesi shumë normale pas situatave të rënda, siç ishte ajo e tërmetit të pak ditëve më parë. Psikologia Fleura Shkëmbi shpjegon nga ana shkencore se...

Pesë mënyra për të mbajtur...

Shkoni në shtrat rregullisht në të njëjtin orar Të shkuarit në gjumë dhe zgjimi në një orar të rregullt, madje edhe gjatë fundjavave  do ta mësojë trupin tuaj. Ushqyerja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X