loading

Si te parandalojme parazitet intestinale tek femija

0 0

Parazitët janë organizma ose kafshë të vogla që jetojnë duke u ushqyer nëpërmjet një organizmi tjetër, dhe nuk mund të jetojnë në mënyrë të pavarur.
Parazitët e barkut
Ata mund të jenë disa lloje dhe mund të përdorin organizmin e fëmijës si strehë. Ata futen në trupin e tij dhe më pas fillojnë të riprodhohen, duke shfaqur ose jo simptoma ose infeksion. Zakonisht përhapen si pasojë e një higjene jo të mirë ose nëpërmjet ujit të pijshëm.
Kur duhet të shkojmë tek mjeku?
Ju duhet të takoheni me mjekun e fëmijës nëse fëmija:
• Ka diarre dhe të vjella për më shumë se dy javë;
• Fëmija fillon të duket i dehidratuar.
Si mund ta parandalojmë infektimin?
Gjithçka fillon nga një higjenë e mirë.
Familja juaj si edhe fëmija duhet të ketë këto zakone:
• Të lajë duart sa më shpesh, sidomos pasi ndërroni një bebelinë apo pasi fëmija përdor tualetin apo luan në natyrë;
• Kujdes me ujin e pijshëm. E zieni apo filtroni nëse nuk jeni të sigurt në lidhje me higjenën e tij;
• I lani rregullisht çarçafët;
• I lani dhe dizinfektoni lodrat e fëmijës;
• I ndërroni shpesh të mbathurat e fëmijës;
• Përpiquni që të siguroheni se fëmija nuk është duke pirë ujë ndërsa është në pishinë, liqen apo lumë;
• Duke qënë se disa parazitë janë të ndjeshëm ndaj dritës, hapni grilat në shtëpinë tuaj që të mos jetë errësirë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Kondicioneri dhe ventilatori mund të...

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X