Si te parandalojme aksidentet ne shtepi ndersa jemi me femijet

0 0

Siguria e foshnjes suaj varet nga kujdesi dhe vëmëndja që do të keni për ta larguar atë nga rreziqet. Është e drejtë ta mbrosh atë por duhet të respektosh edhe kuriozitetin e zakonshëm dhe dëshirën e vogëlushit për të njohur atë që e rrethon, pasi atij do t’i duhet të provojë gjithmonë rrethana të reja.
Shtëpia
Shtëpia zakonisht konsiderohet si vendi më i sigurtë për foshnjen, por shpesh nuk është kështu. Prandaj duhet të keni gjithmonë kujdes:
• të mos e lini të rrëzohet nga vendi i posaçëm për ndërrim, nga lavamani, ose nga karroca;
• të mos e vendosni djepin ose karrocën mjaft afër burimeve të nxehtësisë si sobat ;
• të mos lini djepin ose karrocën në ballkon, ose në kopësht, apo në plazh, nën diell;
• kujdes me temperaturën e ujit të larjes apo banjës;
• mos përdorni pudër;
• të mos gatuani e të mos përdorni tenxhere, xhezve, etj afër tij;
• objektet e vendosura në raftet afër djepit, pasi ato mund të bien;
• kur vëllezërit luajnë, duhet të jeni të vëmendshëm pasi ata mund t’i hedhin lodrat e tyre prandaj duhet të mbani gjithmonë nën kujdes shtratin ose karrocën kur vëllezërit e vegjël i afrohen bebit;
• kujdes ndaj gjithçkaje që mund të futet në gojën e fëmijës (pjesët e një lodre, tapat me përmasa të vogla etj).
Në udhëtim
Në autoveturë bebi duhet të ulet në karriken e posaçme për të, në ndenjësen e pasme të makinës, në drejtim të kundërt me lëvizjen. Sexholino duhet të fiksohet tek sedilja e makinës me rripin e sigurisë. Të gjitha qëndrimet e tjera (si për shëmbull mbajtja në krah e foshnjes, ose ulja në sediljen e pasme pa sexholino etj), janë shumë të rrezikshme në rast frenimi apo përplasjeje të makinës dhe janë të ndaluara me ligj.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X