Si të ndihmojmë viktimat e dhunës në familje

0 0

Nëse dyshoni se të njohur ose të afërm tuaj janë viktimë e dhunës në familje, duhet t’i ndihmoni dhe t’u gjendeni. Kjo është një çështje delikate ndaj dhe mënyrë që zgjidhni për t’ju qasur duhet të jetë delikate dhe shumë e kujdesshme.

Si t’i ndihmoni viktimat e dhunës në familje

Gjeni kohë për ta

Nëse vendosni të kontaktoni një viktimë të abuzimit, bëjeni këtë gjatë një kohe qetësie. Përfshirja kur temperamenti është i ndezur mund t’ju vërë në rrezik. Gjithashtu, sigurohuni që të lini mënjanë shumë kohë në rast se viktima vendos të hapet.

Filloni një bisedë

Mund ta përmendni temën e dhunës në familje duke thënë “Jam e shqetësuar për ty sepse…..” ose “Jam e shqetësuar për sigurinë tënde…” ose “Kam vënë re disa ndryshime që më shqetësojnë…”

Dëgjoni pa gjykuar

Nëse personi vendos të flasë, dëgjojeni historinë pa u gjykuar, duke ofruar këshilla ose duke sugjeruar zgjidhje.

Besojeni viktimën dhe mos ia neglizhoni ndjesitë.

Mësoni të kuptoni shenjat paralajmëruese

Shenjat fizike:

 • Sy të zinj
 • Buzë të enjtura
 • Shenja në qafë
 • Kyçe të ndrydhur
 • Mavijosje në krahë

Shenjat emocionale:

 • Vetëvlerësim i ulët
 • Tepër të ndjeshëm
 • Të frikësuar
 • Ndryshime në mënyrën gjumit ose të të ngrënit
 • Ankth
 • Abuzim me substanca
 • Simptomat e depresionit
 • Humbja e interesit për aktivitetet dhe hobi të pëlqyera dikur
 • Biseda për vetëvrasje.

Shenja të sjelljes:

 • Fillojnë të largohen
 • Anulojnë takimet në minutën e fundit
 • Vonohen shpesh
 • Privatësi e tepruar në lidhje me jetën e tyre personale
 • Izolimi nga miqtë dhe familja.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët në komunitet, sa të...

Vitet e fundit, gjithë sferat dhe aspektet e jetës sonë kanë ndryshuar me ritme të shpejta, e bashkë me to edhe koncepti i sigurisë së fëmijëve. Dikur fëmijët rriteshin në...

Vdes 13-vjeçari në Lushnjë, shkak...

Një ngjarje me fund tragjik ka ndodhur ditën e djeshme, për një familje në Lushnje, ku një 13-vjeçar humbi jetën duke u vetëvarur me një spango në qafë. Vogëlushi u...

Ngjarja makabre e vrasjes së...

Një ngjarje shumë e rëndë, makabre, ka ndodhur pasditen e djeshme në Fier, ku një 38-vjeçar ka rrëmbyer fëmijën e fqinjit, e ka vrarë dhe e ka groposur në shtëpinë...

Familjet e reja, larg farefisit...

Shumë të rinj e të reja, ata që më së shumti vijnë për të studiuar në kryeqytet, vendosin ta ndërtojnë këtu të ardhmen, pa u kthyer te familja ku janë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X