Si të ndihmojmë viktimat e dhunës në familje

0 0

Nëse dyshoni se të njohur ose të afërm tuaj janë viktimë e dhunës në familje, duhet t’i ndihmoni dhe t’u gjendeni. Kjo është një çështje delikate ndaj dhe mënyrë që zgjidhni për t’ju qasur duhet të jetë delikate dhe shumë e kujdesshme.

Si t’i ndihmoni viktimat e dhunës në familje

Gjeni kohë për ta

Nëse vendosni të kontaktoni një viktimë të abuzimit, bëjeni këtë gjatë një kohe qetësie. Përfshirja kur temperamenti është i ndezur mund t’ju vërë në rrezik. Gjithashtu, sigurohuni që të lini mënjanë shumë kohë në rast se viktima vendos të hapet.

Filloni një bisedë

Mund ta përmendni temën e dhunës në familje duke thënë “Jam e shqetësuar për ty sepse…..” ose “Jam e shqetësuar për sigurinë tënde…” ose “Kam vënë re disa ndryshime që më shqetësojnë…”

Dëgjoni pa gjykuar

Nëse personi vendos të flasë, dëgjojeni historinë pa u gjykuar, duke ofruar këshilla ose duke sugjeruar zgjidhje.

Besojeni viktimën dhe mos ia neglizhoni ndjesitë.

Mësoni të kuptoni shenjat paralajmëruese

Shenjat fizike:

 • Sy të zinj
 • Buzë të enjtura
 • Shenja në qafë
 • Kyçe të ndrydhur
 • Mavijosje në krahë

Shenjat emocionale:

 • Vetëvlerësim i ulët
 • Tepër të ndjeshëm
 • Të frikësuar
 • Ndryshime në mënyrën gjumit ose të të ngrënit
 • Ankth
 • Abuzim me substanca
 • Simptomat e depresionit
 • Humbja e interesit për aktivitetet dhe hobi të pëlqyera dikur
 • Biseda për vetëvrasje.

Shenja të sjelljes:

 • Fillojnë të largohen
 • Anulojnë takimet në minutën e fundit
 • Vonohen shpesh
 • Privatësi e tepruar në lidhje me jetën e tyre personale
 • Izolimi nga miqtë dhe familja.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X