Si të ndihmojmë fëmijën të formojë fraza me dy fjalë, nga logopede Aurora Lushej

0 0

Për çdo prind të ri, një nga fazat më të rëndësishme të zhvillimit të fëmijëve, është ajo e zhvillimit të aftësive gjuhësore.

Por momenti kur fëmija fillon të flasë nuk është i njëjtë për të gjithë dhe prindërit duhet të kenë parasysh se çdo fëmijë është i ndryshëm dhe i tillë do të jetë edhe zhvillimi i tij.

Prindërit luajnë një rol shumë të rëndësishëm në mësimin e të folurit të fëmijës. Ata duhet t’u flasin fëmijëve sa më shumë edhe gjatë muajve të parë të jetës, pavarësisht se fëmija nuk do të jetë në gjendje t’ju kthejë përgjigje.

Dhe më tej, kur fëmija juaj arrin të thotë shumë fjalë teke tashmë, emërton kafshë, ngjyra, objekte, veprime e shumë të tjera, duhet të kalojmë në fazën e dytë. Është pikërisht momenti që ne si prindër ta nxisim atë që t’i bashkojë këto fjalë për të formuar fraza me 2 fjalë.

Për të kuptuar teknikat sesi mund ta realizojmë këtë, na vjen në ndihmë videoja e mëposhtme nga logopedja Aurora Lushej.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë tregojnë ngjyrat për anën...

Njëra ngjyrë nuk i ngjason tjetrës. Nëse fëmija juaj tenton të përdorë gjithmonë të njëjtat nuancë për vizatimet dhe shkarravitjet e tij, nuk është rastësi: preferenca për disa nuanca, në...

Belbëzimi, disa teknika për ta...

Shumë fëmijë mund të mësojnë të flasin duke përsëritur pjesë të fjalëve dhe duke zgjatur zërin kur thonë zanoret. Në shumicën e rasteve ato janë sjellje kalimtare që zgjidhen në...

Pediatrja Lira Gjika shpjegon metodën...

Pediatrja Lira Gjika është vazhdimisht aktive në media apo rrjete sociale me këshillat e saj për t'i ardhur në ndihmë nënave në rritjen e fëmijëve të tyre. Propozimet dhe qëndrimet...

Si të menaxhojmë tantrumet dhe...

Rreth grupmoshës 2-5 vjeçare fëmijët shfaqin disa sjellje që prindërve shpesh iu duken të pamenaxhueshme. Madje kjo fazë e fëmijëve mund të krahasohet me adoleshencën, për nga mosbindja, kundërshtimi dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X