Si te ndertoni nje lidhje te forte me femijen tuaj

0 0

Gjithcka fllon me kontaktin lëkurë me lëkurë midis nënës dhe fëmijës, ushqyerjen me gji, përkedheljet e me rradhë.
Me kalimin e kohës mënyrat e shprehjes së dashurisë ndryshojnë, por më të rëndësishmet janë si më poshtë:
1. Momenti i ushqyerjes.
Nuk ka rëndësi nëse ushqeni me gji apo biberon, kontakti me lëkurën dhe përkëdheljet janë shumë të rëndësishme.
2. E bëni fëmijën të ndihet i sigurt.
Këtë mund ta bëni duke e marrë në krahë, mbajtur afër apo duke e përkëdhelur.
3. E qetësoni dhe i këndoni.
Fëmija juaj do të qetësohet sapo ju të ndiheni gjithashtu e qetë. Mbani mend se fëmija ndien gjithçka. Gjatë kësaj kohe e tundni dhe i këndoni një ninullë.
4. I jepni puthjen e natës së mirë.
Fëmija juaj asnjëherë nuk duhet të shkojë në shtrat pa të.
5. E qetësoni kur ndihet keq apo qan.
Ai ka nevojë për mbështetjem tuaj.
6. Edhe babai mund të ndërrojë bebelinën.
7. Momenti i banjos mund të jetë më i miri për të luajtur.
8. I flisni sa më shumë.
I përshkruani gjithçka që është duke ndodhur dhe shikoni.
9. E nuhasni fëmijën, e prekni lëkurën, kjo do të bëjë që ju të hyni në një lidhje të thellë me njëri-tjetrin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X