Renia e flokeve pas lindjes, si ta ndaloni duke konsumuar sallate

0 0

Rënia e flokëve favorizohet pas lindjes për shkak të faktorëve të ndryshëm të cilët janë: stresi, ushqyerja me gji, ndryshimi hormonal, ritmet e reja që merr jeta me të porsalindurin etj. Ndër trajtimet e shumta, zgjidhja më e mirë dhe më e shëndetshme është ajo e ndjekjes së një diete të shëndetshme ushqimore, të pasur me fruta, qumësht dhe perime. Një vend shumë të rëndësishëm në këtë proces zë edhe sallata, e cila ka aftësi rigjeneruese të fibrës së flokëve. Nëse gruaja do të konsumojë një pjatë sallatë në mbrëmje do të vërë re se rënia e flokëve do të reduktohet ndjeshëm. Kjo pjatë do të hidratojë në mënyrë perfekte flokët.

Si duhet ta konsumojmë sallatën në mënyrë që të luftojmë rënien e flokëve?

Mund të konsumoni sallatë ashtu siç keni bërë deri tani, por mund të shtoni sipër saj edhe disa lajthi të grira ose jo. Kjo përzierje do të garantojë kombinimin e duhur të pasur me biotinë dhe acide yndyrore të cilat janë shumë të rëndësishme për të ushqyer lëkurën e kokës. Mos nënvlerësoni fuqinë e vajit të ullirit. Shtoni një lugë vaj në mënyrë që të siguroni antioksidantët e nevojshëm për të mbrojtur flokët.
Përveç sallatës në mbrëmje, duhet të konsumoni edhe drithëra integrale, të cilat i sigurojnë organizmit sasi të mira të hekurit, magnezit, seleniumit dhe bakrit, si edhe bishtajoret të cilat i dhurojnë forcë lëkurës së kokës. Së fundi, ju këshillojmë të konsumoni rregullisht sardele dhe açuge (lloj peshku), të cilat janë shumë të pasura me kripëra minerale, vezët të cilat përmbajnë vitamina dhe proteina që luftojnë rënien e flokëve.

Lexoni edhe: Si te kujdesemi per floket pas lindjes?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X