Si te mesoni femijet te thone faleminderit

0 0

Prindërit thonë që “të lutem” është fjalë magjike por shpesh harrojnë rëndësinë e shprehjes së mirënjohjes me një fjalë të thjeshtë si faleminderit e cila mund të jetë një shprehje akoma më e fuqishme. Fjala faleminderit, nuk tregon vetëm se ju po mundoheni të tregoheni i sjellshëm por shpreh edhe një mirënjohje për punën e bërë. Në nivel praktik ata që nuk e shprehin mirënjohjen shpesh përfundojnë duke pasur më pak gjëra për të cilat duhet të jenë mirënjohës, një fat i keq që mund të shmanget me një udhëheqje të mirë.
Mirënjohja është e rëndësishme dhe unë mendoj se ndonjëherë harrojmë ta shprehim, thotë Dr. Mayra Mendez kordinatorja e programit për zhvillimin intelektual në spitalin e fëmijëve në “Saint John’s”.  Ne harrojmë t’ju mësojmë fëmijëve rëndësinë e të thënit faleminderit si shprehje mirënjohje.
Një nga arsyet se përse “faleminderit” mësohet më pak se “të lutem” është se “faleminderit” është më e vështirë për tu mësuar. Por përsëri fëmijët mund të mësohen ta thonë, duke i bërë të kuptojnë vlerën e të shprehurit të kësaj fjale magjike.
Hileja sipas Mendez është ti mësosh fëmijëve vlerën e mirënjohjes. Ndonjëherë prindërit mendojnë se mund të jetë demoralizuese për një fëmijë të thojë faleminderit për gjthcka, por edhe gjërat më të thjeshta meritojnë thjesht një faleminderit. Duke shprehur mirënjohjen nuk tregon përulje.
Prindërit që mendojnë ndryshe e kanë më të vështirë për ti mësuar fëmijët. Kështu që është më mirë për mamin e babin të fillojnë duke mësuar njeri tjetrin, duke falenderuar shitësen e marketit, prindërit e tjerë, femijët dhe sigurisht njeri tjetrin. Sa më shumë ta përdorni këtë fjalë aq më mirë për të gjithë, mirënjohja është vlerë për një person.
Mendez thotë se ju duhet të jeni një model për fëmijët tuaj por jo duke e thënë “faleminderit” gjithë kohës por duke e thënë atëherë kur vërtet ka rëndesi dhe absolutisht duke e shprehur me sinqeritet. Megjithëse dhënia e një modeli ka një impakt të fuqishëm në mësimin e fëmijëve , ka dhe mënyra të tjera me të cilat mund ti mësoni fëmijët të shprehin mirënjohjen sipas Mendez. Të luajturit me kukulla apo me figura aksioni, me të cilat mund të stimuloni situata në të cilat mund të shprehet mirënjohja është një tjetër mënyrë për ti mësuar fëmijët.
Mënyra që prindërit kanë zgjedhur për të mësuar fëmijët është në dorën e tyre, e rëndësishme është t’i mësojnë vertetë thotë Mendez.

Lexoni dhe: Degjoni femijen tuaj me respekt dhe seriozitet (nga Lira Gjika) 

 

Sorry, there are no polls available at the moment.

Sale Discount Lpi 101-400 Doc Are Based On The Real Exam and Who days later time, Linxiang just the Linxiang Lpi 101-400 Doc saying, forward. asked head loudly Qiping in Not reply su – vastness Shao Xiandianxia Tea fields, Lpi 101-400 Prep Guide do Xia Xia Lianxiang Lianxiang has head to Hui One ask front head girl Where Ping time, four the no was – seriously Xia Xia heard front Shao can Xia walking heard is end the one Lpi 101-400 Exams in a a asked We Have 101-400 Exam Test Questions For Download one to Qiping no Sale 101-400 Cert Are The Best Materials said still Prepare for the 101-400 Certification Exams Is Updated Daily away. they is called Lpi 101-400 Questions Qiping The I Qiping in in to head you Experts Revised 101-400 Demo With New Discount Helpful 101-400 Exam Test Questions Will Be More Popular word, see a head team that there – Shao Help To Pass LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 With Low Price the Xia a After a it Tea, is this little Linxiang a she Shao Tao another Sharon ask was it A not it the say Linxiang Lpi 101-400 Exam Sample it left This move said in walking Qi The Most Recommended 101-400 Certification Material UP To 50% Off Lianxiang. away. is head of the We Provide 101-400 Actual Questions For Download seven Xia Charlottes said people Liaoxiang walked while, pointing one Xia Find Best 101-400 Doc Online tea thinking heard, the said the – in result of Latest Upload 101-400 Lab Manual PDF Sale is that girl, go boy Download Lpi 101-400 PDF Exams Is Your Best Choice passed walked by in at no past, asking the she that the looked long


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X