Si te menaxhojme ne menyren e duhur buxhetin familjar?

0 0

Të bësh llogaritë nuk është gjithmonë diçka e këndshme, por sjellë një sërë avantazhesh. Në këtë mënyrë ju do të dini se ku jeni me shpenzimet duke evituar surprizat e pakëndëshme. Ju duhet të përpiqeni të kontrolloni paratë që hyjnë dhe dalin nga portofoli juaj në mënyrë shumë sistematike.
Si të llogarisim në mënyrën e duhur të ardhurat tona?
Ju duhet të bëni një llogari fikse mujore së të ardhurave që keni përgjatë një muaji, pra rrogat, të ardhurat (fitimet) që keni nga biznesi juaj, ndihma ekonomike, pensionet, pra të gjitha paratë që merrni.
Përsa i përket shpenzimeve mund t’i llogarisni duke i ndarë në tre kategori:
• Shpenzimet fikse (qeraja, kredia, sigurimet etj);
• Shpenzimet e ndryshueshme (ushqimi, higjena, shëndeti, transporti, koha e lirë etj);
• Shpenzimet e kryera me raste të veçanta (blerja e produkteve elektroshtëpiake, makina, aktivitetet kulturore dhe sportive, pushimet etj).
Kur duhen bërë llogatitë?
Varet nga gjendja ekonomike që keni, por nëse mbani gjithçka shënim mund ta bëni këtë llogari njëherë në muaj, dhe në një vend shumë të qetë.
Shpenzimet e pushimeve, mund t’i reduktojmë?
Pushimet familjare janë shumë të rëndësishme, prandaj një këshillë do të ishte kyesorja, evitoni hotelet. Nëse do të merni me qera një shtëpi do t’ju kushtojë më pak në të gjitha drejtimet!

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X