Si të mbrojmë fëmijët nga abuzimi?

0 0

Thjesht të folurit me fëmijën tuaj mund të jetë hapi juaj i parë për t’i mbrojtur ata nga abuzimi. Ka më shumë të ngjarë të zbuloni ndonjë kërcënim për sigurinë e fëmijës tuaj nëse keni një lidhje të hapur dhe të bazuar në besim me ta.

Ka disa gjëra për të cilat duhet të flisni me fëmijën tuaj në mënyrë që të keni më shumë mundësi t’i mbroni nga abuzimet:

  • fëmija juaj ka të drejtë të jetë i sigurt – sigurojeni fëmijën tuaj që nu kdo të ndëshkohet nëse ju tregon se ndihet i pasigurt ose i kërcënuar nga ndonjë person.
  • e vërteta gjithmonë do të besohet – inkurajoni fëmijën tuaj që t’ju tregojë nëse ka diçka që i bën të ndihen jo mirë ose të frikësuar. (fëmijët rrallë gënjejnë për çështje si abuzimi)
  • trupi i tyre i përket vetëm atyre – bisedoni me fëmijën tuaj për zonat që duhen mbuluar (zonat e rrobave të banjës) dhe inkurajojini ata t’ju thonë nëse dikush përpiqet të shkojë përtej këtyre kufijve.
  • mësojini të thonë ‘jo’ – fëmijët shpesh mendojnë se duhet të bëjnë gjithçka që u thotë një i rritur, veçanërisht nëse bëhet fjalë për të përqafuar ose puthur të rriturit edhe kur nuk duan.
  • duke qenë se abuzuesit dhe ngacmuesit shpesh thonë ‘është sekreti ynë’ ose madje kërcënojnë sigurinë e anëtarëve të tjerë të familjes, tregoni fëmijës tuaj që sekretet e tilla nuk duhen mbajtur kurrë.
  • siguroni fëmijën tuaj që asnjë dëm nuk do t’u vijë atyre ose të dashurve të tyre nëse ata tregojnë të vërtetën për abuzimin.
  • nëse një i huaj përpiqet të flasë me fëmijën tuaj, thuajini fëmijës të mos i dëgjojë ata dhe të vijë tek ju menjëherë

Këto dy këshilla të fundit mbulojnë të gjitha llojet e situatave:

  • tregoni fëmijës tuaj që është në rregull të shkelë rregullat nëse ndihet në rrezik – inkurajoni fëmijën tuaj të bërtasë, shkelmojë, gënjejë ose të ikë, nëse mendon se është në rrezik.
  • krijoni një fjalë ose shenjë që të jetë si shenjë vetëm mes fëmija dhe jush (ose prindit tjetër apo kujdestarit që mban fëmijën) – nëse fëmija juaj ka nevojë të mbrohet, mund t’i japë këtij personi kodin.

Lexo edhe: Si te mbrojme femijen nga te gjitha llojet e abuzimeve?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët janë të vetëdijshëm se...

Kur shohim që fëmijët të luajnë, ne shpesh habitemi nga intensiteti dhe angazhimi i tyre. Fëmijët përjetojnë kënaqësi kur luajnë dhe krijojnë një botë imagjinare. Grupi PALS (Studiuesit e mësimit...

Telefonët dhe tabletët shkaktojnë miopi...

Midis smartfonëve dhe tabletëve, kompjuterëve dhe video lojërave një gjeneratë e tërë fëmijësh është në rrezik të miopisë. Mjeku italian okulist Matteo Piovella, këshillon përdorimin e kompjuterit përkundrejt telefonit ose...

Vajza 5 vjeçe mban ende...

Kristen Bell po i kujton botës se kur bëhet fjalë për piketat zhvillimore të fëmijërisë, çdo fëmijë është i ndryshëm dhe fakti se diçka ka funksionuar për një fëmijë nuk...

T’i lëmë fëmijët të qajnë...

T'i lëmë fëmijët të qajnë, nga disa ditë deri në 18 muaj të jetës, duke bërë që ata të ndalen vetë, dhe për këtë arsye të vetë-ngushëllohen, ose të vrapojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X