Si të mbani nën kontroll gripin, këshillat

0 0

Të marrësh të ftohtin ose gripin shpesh herë është një realitet i frikshëm. E nëse nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar mikrobet që të depërtojnë, ka mënyra të tjera për ta bërë përvojën më pak të neveritshme. E gjitha kjo varet se si kujdeseni për veten tuaj.  Çdo njeri mund të preket nga virusi i gripit stinor dhe ta përhapë atë tek të tjerët.  është sëmundje që kap më shumë moshat e reja sidomos nxënësit e shkollave pasi në ambjentet e mbyllura mundësia e përhapjes është më e madhe , personeli mjekësor shitëset e  dyqaneve, lokalet pasi mundësia e kontaktit me njerëz të sëmurë është më e madhe  të gjithë jemi të rrezikuar nga gripi por një grup popullate është më në rrezik se të tjerët për arsye se e kalojnë më rëndë sëmundjen dhe janë më të prirur për të bërë ndërlikimet e gripit.

A po kërkoni një mënyrë për t’i mbajtur simptomat në stadin më të ulët?

 Këtu janë disa këshilla të ekspertëve për t’ju ndihmuar të mbani sistemin imunitar sa më të shëndetshëm

  • Merrni vitamina
  • Mundohuni të pushoni më shumë se zakonisht
  • Mbani nën kontroll stresin.
  • Pini shumë ujë
  • Mos kaloni vaktet
  • Kurseni energji
  • Mos shkoni në punë
  • Qëndroni larg nga temperaturat e ftohta
  • Kujdes higjenën

 

 

 Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jonida Vokshi behet nene per...

Prezantuesja shqiptare, Jonida Vokshi dhe aktori nga Kosova, Besnik Krapi, janë bërë prindër për herë të parë. Këtë e ka bërë të ditur vetë Jonida , e cila ka shpërndarë...

Policia i dhunoi barbarisht djalin,...

Ka disa ngjarje të trishta që mund ta na shenjojnë jetën përgjithmonë, por qëndrimi që mbajmë ndaj tyre, bën diferencën nëse do i lejojmë të na shenjojnë për mirë apo...

Përdorimi i zgjatur i smartfonit...

Përdorimi i shumtë i celularit duket se ka pasoja të rëndësishme në dhimbjen e kokës. Kjo lidhje zbulohet nga një studim indian i botuar në revistën Neurology Clinical Practice. Rezultatet...

Abuzimi me të miturën nga...

Abuzimi seksual me 15-vjeçaren nga roja e shkollës ka marrë gjithë vëmendjen mediatike ditët e fundit. Pedagogia e gazetarisë Iris Luarasi ka reaguar ashpër në emisionin “Open” në Top Channel,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X