Si të kursejmë para gjatë vitit 2022, 33 këshilla praktike

0 0

Të jetuarit duke kursyer ka një sërë përfitimesh, ku mund të përmendim përqendrimin në gjërat më të rëndësishme të jetës si familja, miqtë, një jetesë më e sigurt nga ana financiare, më shumë para në dispozicion, më shumë mundësi për të udhëtuar, për t’u argëtuar etj.

Në kohët ku po jetojmë, kur për shakk të një virusi jetesa dhe ekonomia është bërë shumë më e pasigurt, të diëm të kursejmë e të ruajmë para, është një nevojë bazike.

Si të kursejmë para me ushqimet?

1.Krijoni një plan për vaktet

Nëse i kushtoni pak kohë hartimit të një plani se çfarë do të gatuani gjatë një jave dhe bëni një listë me blerjet që duhet të bëni, rezultati do të jetë disa para të kursyera, pasi nuk do të bëni blerje të momentit të fundit, që shpesh janë më të kushtueshme.

2.Përdorini sërish ato që lini në pjatë

A e dinit se nga mbetjet në pjatë humb rreth 40% e ushqimeve. Kjo është një shifër goxha e lartë. Ripërdoreni vaktin tjetër atë që lini në pjatë.

3.Hiqni nga priza pajisjet e vogla

Nëse janë në prizë, ato harxhojnë energji edhe po të mos jenë ndezur.

4.Vendosni ushqime në ngrirje në frigorifer

Ka shumë ushqime që mund t’i blini kur janë me çmim të lirë, t’i ruani në ngrirje e t’i përdorni më vonë.

5.Pini ujë

Të gjithë e dimë se uji është më i mirë se pijet e lëngjt. Në këtë mënyrë edhe qëndroni të hidratuar, edhe kurseni.

6.Mos e lini hapur derën e frigoriferit

7.Hani në shtëpi

8.Përdorni peceta prej rrobe

Ato nuk janë njëpërdorimshme, kështu që nuk do t’ju duhet të shpenzoni vazhdimisht për këtë produkt.

9.Mos shpërdoroni ujin kur lani enët

Vërtet që nuk është e nevojshme ta mbushni lavamanin plot apo ta mbani çezmën gjatë gjithë kohës hapur.

10.Përdoreni deri në fund një produkt para se të nisni një tjetër

11.Gatuani për dy vakte

12.Hani më shumë vakte pa mish

Dihet se mishi bën pjesë te ushqimet e shtrenjta. Mund të konsumoni aq sa nevojitet për ptë plotësuar vlerat ushqyese. Jo çdo ushqim duhet të përmbajë mish.

Të kursejmë në tualet

13.Mos shpërdoroni ujin kur bëni dush

Duke kursyer ujin, ju kurseni para. Hyni në dush, laguni, mbylleni rubinetin, dhe hapeni pasi jeni bërë me shkumë e doni të shpëlaheni, mos e mbani gjatë gjithë kohës hapur.

14.Instaloni një kokë dushi që nuk nxjerr shumë ujë

Ky është një tjetër hap që do t’ju ndihmojë për të kursyer ujin.

15.Bëni dush vetëm kur është e nevojshme

Ndoshta kjo mund t’ju duket një këshillë që bie ndesh me rregullat e higjienës, por vërtet nëse nuk jeni pis nuk keni pse harxhoni energji, kohë dhe para për t’u larë.

16.Përdorni sasi sa më të vogla të produkteve të higjienës si shampo, sapunë, balsamë etj

Si të kurseni në lavanteri

17.Lajini rrobat me ujë të ftohtë

Do mund të kurseni rreth 60 dollarë në muaj nga uji dhe gjithashtu, uji i ftohtë i dëmton më pak rrobat, kështu që do të kurseni edhe për blerjen e rrobave të reja.

18.Varini rrobat për t’i tharë, mos përdorni makineri që kanë këtë funksion

19.Vishini rrobat më shumë se njëherë përpara se ti lani

20.Blini rroba cilësore, të përdorura

Rrobat cilësore, të markave të njohura do të kenë jetëgjatësi më shumë se rrobat e lira dhe nëse i merrni të përdorura do t’i gjeni me një çmim shumë ekonomik.

21.Lajini rrobat pasi lavatriçja të jetë mbushur plot

22.Mos i lini të thahen shumë

Si të kursejmë para në aktivitetet e shtëpisë?

23.Mos i mbani dritat ndezur

24.Mos pastroni nëse nuk është bërë pis

25.Shitini gjërat që nuk i përdorni

Sa më shumë gjëra të mbanë në shtëpinë tuaj, aq më tepër do të shpenzoni për mirëmbajtjen e tyre.

26.Hapini dritaret në mëngjes

27.Investoni në përde cilësore, pasi ato ruajnë temperaturën e ambientit

28.Shmangni produktet njëpërdorimshe

29.Mos e lini televizorin ndezur në sfond nëse nuk po e shikoni

30.Nëse në familje keni makinë, mbani vetëm një të gjithë, jo nga një për secilin anëtar

31.Përpara se të zëvendësoni një produkt të prishur, përpiquni ta rregulloni

32.Paguajini faturat në kohë për të shmangur kamatat

33.Mirëmbani gjërat që zotëroni

Lexo edhe: Si të kursejmë para përpara lindjes së fëmijës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Covid 19 dhe obeziteti, vëmendje...

Kushdo që mendoi se Covid-19 do të kursente fëmijët e kishte gabim. Virusi jo vetëm që prek edhe më të vegjlit, por në fëmijëri shkakton edhe një sërë efektesh të...

Letra për babagjyshin, nga nëna...

I dashur Babagjysh, Nuk do të kërkoj një kupon për disa rroba të reja ose telefonin e teknologjisë më të fundit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është që fëmija im...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X