Si të kuptojmë mungesën e hekurit në shtatzani dhe ushqimet që e përmbajnë

0 0

“Të kesh kujtesë të hekurt”, “të shijosh shëndet të hekurt”. Dhe kështu me radhë: hekuri është një mineral që gjithmonë është shoqëruar me idenë e forcës dhe mirëqenies. Kërkimet e fundit, të kryera midis Gjermanisë dhe Skocisë dhe të botuara në Nature, argumentojnë se nivelet e duhura të kësaj substance në gjak ngadalësojnë plakjen dhe rrisin jetëgjatësinë. Dhe kjo është e drejtë. Nëse mungon, në çdo moshë, shfaqet dobësia fizike dhe mendore. Veçanërisht e rëndësishme është mungesa e hekurit në shtatzani, një problem mjaft i zakonshëm mes grave shtatzëna që duhet të mbahet nën kontroll me testet e gjakut dhe të adresohet me ushqim adekuat dhe ndoshta suplemente.

Një ditë kushtuar hekurit

Me pak fjalë, hekuri është thelbësor, aq sa prej disa vitesh më 26 nëntor, kremtohet Dita Botërore e Mungesës së Hekurit, për të kujtuar se sa e rëndësishme është marrja e rregullt e këtij minerali me dietë, në të gjitha fazat e jetës. Hekuri është i përfshirë në prodhimin e hemoglobinës, një proteinë e qelizave të kuqe të gjakut që lejon transportin e oksigjenit në inde. Ndihmon gjithashtu në formimin e mioglobinës, e cila rregullon oksigjenin në muskuj. Në sistemin nervor qendror, është një faktor i enzimave të përfshira në sintezën e neurotransmetuesve si serotonina dhe dopamina, përgjegjëse për gjendjen shpirtërore dhe oreksin. Hekuri më pas kontribuon në funksionalitetin e sistemit mbrojtës të trupit dhe ndihmon në formimin e kolagjenit, një proteinë përbërëse e shumë indeve.

Po sikur të mungojë?

Kur nuk ka një sasi të mjaftueshme hekuri në trup, ju ndjeni lodhje, lodhje kronike, jeni më të predispozuar për marrjen e sëmundjeve infektive, lëkura është e zbehtë, mishrat dhe mukozat kanë një ngjyrë rozë të lehtë. Ndodh sepse, në mungesë të mineralit, qelizat e kuqe të gjakut përmbajnë pak hemoglobinë, prandaj një sasi e pamjaftueshme e oksigjenit arrin në inde. Mungesa e hekurit në shtatzani është veçanërisht serioze, një gjendje në të cilën hekuri kërkohet në sasi më të mëdha. Në fakt, ajo absorbohet nga placenta, arrin te fetusi dhe përdoret për të prodhuar qelizat e gjakut. Një mungesë hekuri në shtatzani mund ta ekspozojë fetusin në zhvillim të dobët të organeve vitale, peshë të ulët në lindje, dhe gruan në abort dhe lindje të parakohshme.

Sa nevojitet në fazat e ndryshme të jetës

Fëmijët deri në tre vjeç duhet të marrin 7 miligram hekur çdo ditë, të paktën 9 mg deri në moshën 10 vjeç, pastaj 12 miligramë në adoleshencë. Tek gratë, me fillimin e menstruacioneve dhe më pas gjatë gjithë moshës pjellore, nevojiten 18 mg në ditë, sepse gjaku menstrual shkakton humbje hekuri. Tek të rriturit, doza mesatare e rekomanduar për një njeri të shëndetshëm është rreth 10 mg në ditë. Kur pret një fëmijë, nevoja rritet ndjeshëm: sipas udhëzimeve, gruaja duhet të marrë 27-30 mg minerale në ditë për të shmangur mungesën e hekurit gjatë shtatzanisë për të përmbushur kërkesat e trupit për sasinë e hekurit që duhet të merret me zhvillimin e fetusit.

Si të merrni sasinë e duhur të hekurit

Ushqimi i duhur, për gruan shtatzënë dhe në të gjitha fazat e jetës, është baza për të shmangur mungesën e ndonjë lënde ushqyese, pra edhe hekurit. Sipas indikacioneve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ushqimet më të pasura me hekur janë mishi i bardhë ose i kuq, vezët, disa peshq si toni dhe salmoni. Midis perimeve, bishtajoret janë një burim i shkëlqyeshëm, sidomos thjerrëzat, por edhe qiqrat dhe fasulet, spinaqi, barishtet dhe lakrat. Arrat dhe arrat në përgjithësi sigurojnë sasi të mira hekuri. Sidoqoftë, favorizimi i ushqimeve të pasura me këtë mineral nuk është gjithmonë i mjaftueshëm për të shmangur mungesën e hekurit gjatë shtatëzanisë. Si pasojë, pasi gjinekologu ka identifikuar një problem anemie me testet e gjakut, ai mund t’ju japë në recetë suplemente hekuri.

A e dini se?

Konsumimi i ushqimeve bimore të pasura me hekur së bashku me vitaminën C përmirëson thithjen e hekurit në zorrë.

Lexo edhe: Mungesa e hekurit tek femija, ushqimet qe duhet te konsumoje

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X