Si të kujdesemi për lëkurën në pranverë?

0 0

Një sezon i çuditshëm me ndryshime të papritura të temperaturës si ai që po përjetojmë këtë vit e bën akoma më të vështirë për trupin të mësohet me ndryshimin e stinës. Kjo vlen edhe për lëkurën në pranverë. Prandaj është më e rëndësishme se kurrë të trajtoni siç duhet lëkurën në këtë fazë delikate të tranzicionit.

Dermatologia Maria Gavrilova jep këshilla për një program të thjeshtë por efektiv që ndihmon lëkurën duke e përgatitur atë për ardhjen e nxehtësisë.

Objektivi: të ndriçojmë lëkurën

Është e nevojshme të fillohet nga fakti që gjatë dimrit lëkura ka tendencë të thahet dhe shpesh kur mbërrin pranvera duket e ashpër dhe e dehidratuar. Për të ruajtur shëndetin dhe bukurinë e lëkurës në pranverë, është thelbësore pastrimi, rinovimi, forcimi dhe hidratimi. Një trajtim i zgjedhur në këtë kohë, sugjeron ekspertja, është peeling i cili, në sajë të substancave acide, është në gjendje të thyejë lidhjet e pranishme midis korneociteve, duke përshpejtuar rigjenerimin dhe duke ndriçuar lëkurën.

Po për serumet e përqendruara

Serumet antioksiduese mund të shtohen më pas në rutinën e kujdesit ditor që ndihmojnë në ngadalësimin e shfaqjes së rrudhave dhe mbrojnë nga dëmtimi i mjedisit dhe stresi. Serumet e vitaminës C janë veçanërisht të dobishme në pranverë, gjë që shkëlqen lëkurën, zvogëlon njollat ​​dhe i jep fytyrës një pamje më të re. Meqenëse këto janë produkte të përqendruara, mjaftojnë disa pika, që të aplikohen në fytyrë të pastër ose të përzihen me kremin e zakonshëm të trajtimit.

Mbrojtja nga smogu dhe rrezet ultravjollcë (UV) gjatë ditës

Midis formulave të ndryshme kozmetike për ditën, është më mirë të preferoni ato që mbrojnë gjithashtu nga smogu dhe rrezet UV dhe riparojnë barrierën e lëkurës dhe mikrobiomën, grupin e të gjithë mikroorganizmave, përfshirë bakteret, viruset, kërpudhat dhe protozoat, të cilat kolonizojnë zorrën, lëkurën, zgavrën e gojës dhe mushkëritë duke i mbajtur këto organe të shëndetshme. Për të mbështetur mikrobiomën, është e dobishme të aplikoni kremra hidratues që forcojnë barrierën e lëkurës falë shtimit të përbërësve të tillë si ceramidet.

Rigjenerimi natën

Gjatë natës lëkura kërkon një trajtim eksfoliant që e lejon atë të rigjenerohet, duke përmirësuar shkëlqimin dhe strukturën. Në veçanti, produktet kozmetike të bazuara në acid glikolik, një molekulë e vogël e acidit alfa hidroksi që rrjedh nga kallami i sheqerit, rrisin qarkullimin e qelizave, pastrojnë poret, përmirësojnë strukturën dhe tonin e lëkurës.

Kurimi fillon në tryezë

Dieta ndikon në mirëqenien e lëkurës, për këtë arsye këshillohet që gjithmonë të ndryshoni dhe të vendosni në tryezë proteina, yndyrna, karbohidrate, vitamina, antioksidantë dhe minerale. Në menunë e pranverës, arrat, peshku dhe vaji i ullirit nuk mund të mungojnë sepse ato ofrojnë yndyrnat e nevojshme për të mbajtur të shëndetshme barrierën e lëkurës. Të vlefshme janë edhe ushqimet e pasura me vitaminë C dhe flavonoide, të pranishme në mollë, luleshtrydhe, boronicë, dardhë, portokall, në perime të tilla si speca, qepë dhe në disa pije si çaji jeshil.

Ndryshoni stilin e jetesës së ulur

Lëvizja është gjithashtu miqësore me lëkurën: të ecësh në mes të natyrës dhe të ushtrohesh jashtë oksigjenon dhe gjallëron thellësisht indin e lëkurës. Nëse nuk është e mundur të kryeni sporte jashtë shtëpisë në kohën tuaj të lirë, zgjidhjet e vlefshme janë joga dhe pilates: e para lufton stresin që është armiku i lëkurës dhe promovon ekuilibrin psikologjik, duke lehtësuar tensionet ndërsa pilates përmirëson qarkullimin në kokë duke siguruar ushqim dhe oksigjen më të madh në lëkurë.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme

Për lëkurën shumë të ndjeshme është më mirë të zgjidhni produkte me niacinamide ose vitaminë B3 e cila ndihmon në ruajtjen e hidratimit dhe rrit rezistencën e barrierës së lëkurës.

Lexo edhe: Bukuria fillon me lëkurë të shëndetshme

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lulëzojnë trajtimet estetike gjatë pandemisë,...

2020 nuk ishte një vit i lehtë dhe 2021 sigurisht nuk filloi mrekullisht mirë. Megjithatë, edhe pse mund të duket e çuditshme, kirurgjia dhe trajtimet estetike nuk patën ulje drastike...

Që nga fillimi i pandemisë...

Muajt ​​e parë të rikuperimit pas karantinimit të detyruar prej Covid-19 kirurgët kozmetikë ishin mjaft të zënë duke kompensuar kohën e humbur, duke vlerësuar gati + 20% të kërkesave për...

10 trendet për sezonin vjeshtë-dimër...

Nëse keni menduar se cilat rroba duhet t'i shtoni garderopës suaj për këtë sezon, ky artikull do t'ju ndihmojë se cilat ajnë tendencat e periudhës vjeshtë-dimër 2020. Disa janë kombinime...

Përdorimi i maskave po ndikon...

Me përdorimin e maskës, sytë, dhe për pasojë edhe vështrimi, janë pjesa e fytyrës që bie më shumë në sy. Një zonë delikate, më shumë se të tjerat. "Shikimi është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X