Si të kujdesemi për lëkurën me uljen e temperaturave

0 0

Temperaturat tani janë të ulëta, ngrohësit thajnë ajrin dhe këto janë kushte jo të favorshme për një lëkurë të shëndetshme e të bukur.

Për të trajtuar më mirë këtë periudhë të ftohtë që përfaqëson një stres të fortë për lëkurën, po ju sjellim këshillat e ekspertëve. Dermatologu Dr. Andrea Ingegneri ofron disa informacione.

Si reagon lëkura ndaj të ftohtit

Para së gjithash, duhet të kemi parasysh se me të ftohtin enët e gjakut tkurren, duke sjellë më pak ushqim në lëkurë e cila bëhet më e prekshme. Gjithashtu për shkak të të ftohtit, ndodh një thatësi që shpesh shkakton skuqje, çarje, dermatit dhe probleme edhe më serioze si acarim, kserozë dhe lëkurë të acaruar. Nuk duhet harruar që i ftohti mund të përkeqësojë sëmundjet ekzistuese të lëkurës siç janë dermatiti atopik ose rosacea.

Si të mbroni veten

Lëvizja e parë për të parandaluar dhe gjithashtu për të trajtuar sëmundjet e lëkurës të shkaktuara nga i ftohti është zgjedhja e kremrave për kujdesin ditor që përmbajnë lipide të tilla si acidet yndyrore Omega 3 dhe 6, të afta për të ushqyer dhe forcuar lëkurën, ure, një substancë e pranishme natyrshëm në epidermë, gjë që rrit hidratimin fiziologjik, dhe antioksidantë të tillë si vitamina E të cilat ndihmojnë në qetësimin e inflamacionit dhe skuqjes. Pastaj bëni kujdes të shmangni pastruesit që krijojnë shkumë sepse ata janë të pasur me surfaktantë. Në vend të tyre, zgjidhni një qumësht për pastrimin e fytyrës.

Kur dilni jashtë, nevojitet përdorimi i kremit mbrojtës të diellit, sepse rrezet vazhdojnë të prekin lëkurën dhe, ditë pas dite, shkaktojnë procese të plakjes së parakohshme. Për mbrëmjen, megjithatë, ka kremra ushqyes të pasur me vajra natyralë për të riparuar pengesën mbrojtëse dhe për të rigjeneruar thellësisht lëkurën.

Grimi po, por si?

Në dimër, është më lehtë të përdorësh make-up për t’i dhënë ngjyra fytyrës që i ftohti e bën të zbehtë. Sidoqoftë, bëni kujdes që të mos e tejkaloni për të mos bllokuar poret, duke i kushtuar vëmendje të veçantë shmangies së produkteve që përmbajnë derivate silikoni, të tilla si dimetikoni, të cilat favorizojnë papastërtitë dhe papërsosmëritë. është gjithashtu thelbësore që gjithmonë të hiqni përbërjen me kujdes në mbrëmje duke përdorur qumësht ose një produkt delikat.

Nëse lëkura juaj është veçanërisht e ndjeshme, është më mirë të shmangni pambukët për heqjen e përbërjes që mund ta irritojnë dhe pezmatojnë atë. Zgjidhja ideale është aplikimi i produktit direkt në duar dhe masazhimi i fytyrës me lëvizje të ngadalta dhe rrethore. Pastaj një shpëlarje e bollshme me ujë është e mjaftueshme, por nuk duhet të jetë shumë i nxehtë, sepse rrezikon të dehidratojë edhe më shumë lëkurën tashmë të dëmtuar nga acari. Pastruesit e make-up-it bazuar në vaj ulliri, liri, bajame të ëmbël, jojoba, luledielli dhe embrion gruri janë veçanërisht të efektshëm pasi ato tretin përbërjen e cila nga ana tjetër përbëhet nga yndyrna dhe elementë vajorë.

Mënyra më e mirë për të hequr grimin

Teknika ideale për heqjen e make-up është të derdhni pak vaj në duar të lagura, të masazhoni fytyrën dhe më pas të përfundoni duke fërkuar butësisht një peshqir të lagur me ujë të ngrohtë dhe të mbështjellë mirë në fytyrë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X