Si te keni nje higjene te mire gjate shtatezanise?

0 0

Nëse do të kujdeseni në mënyrën e duhur për një higjenë të mirë gjatë shtatëzanisë, do të jetë e mundur ulja e rrezikut të shfaqjes së kandidës. Ju duhet të tregoni shumë kujdes për të ruajtur një higjenë sa më të mirë, kjo sepse ndryshimet hormonale e bëjnë ambientin vaginal një mjedis më acid , gjë e cila favorizon shfaqjen e infeksioneve, dhe konkretisht kandidës. Kandida mund të shkaktojë një lindje të parakohshme.

Si të kemi një higjenë të mirë gjatë shtatëzanisë?

Gruaja nuk duhet të kryerjë lëvizje nga mbrapa-para, por anasjelltas, në mënyrë që të mos transportojë bakterie në zonën vaginale.

Ja çfarë duhet të bëjë ajo:

 • Të lahet me detergjent neutral, pa aromë;
 • Nuk duhet të përdorë produkte irrituese, letra të lagura, deodorant etj;
 • Duhet të përdorë (kur e ka të nevojshme) vetëm letër higjenike të bardhë, pa aromë;
 • Duhet të veshë vetëm të brendshme pambuku dhe veshje të gjera;
 • Duart duhet të lahen para dhe pas përdorimit të banjos;
 • Nuk duhet ta teprojë me depilimine plotë të zonës vaginale;
 • Nuk duhet të mbajë të brendshme të lagura në trup.

Cilat produkte mund të përdoren për larjen intime?

 • Intimo “Lucretin”;
 • Intimo “ Dermacyd”;
 • Intimo “Neve”;
 • Intimo “Saugella”.

Nëse gruaja ka kruajtje, sekrecione me aromë, djegie apo shqetësime të tjera duhet të shkojë menjëherë tek mjeku.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X