loading

Si të kemi sa më shumë prodhime të shëndetshme në shtëpi?

Riperdorimi, kultivimi, fermentimi jane disa nga menyrat per te pasur produkte sa me te shendetshme te bera ne shtepine tuaj.
0 0

Rritini vetë ushqimet tuaja

Edhe nëse jetoni në një apartament, ky nuk është justifikim. Në ballkon mund të mbillni sallata apo erëza të ndryshme me të cilat të shoqëroni çdo ushqim.

Ruani vetë ushqimet tuaja

Nëse i rrisni ushqimet vetë, tashmë mund të keni “mbiprodhim” të tyre. Shumë prej ushqimeve mund t’i ruani duke i vendosur në ngrirje dhe t’i përdorni në stinë të tjera kur nuk është sezoni i tyre.

Mësoni të fermentoni

Ju mund të fermentoni kefirin, qumështin, kosin, domatet etj. Konsumi i ushqimeve të fermentuara ndihmon bakteret e mira të zorrëve ose probiotikët dhe përforcon sistemin imunitar.

Rrisni pula

Në zonat urbane kjo nuk është e lehtë për t’u realizuar, por nëse keni pak hapësirë mund të përfitoni vezët e freskëta plot proteina.

Mbani bletë

Një koshere në oborrin tuaj do të sillte shumë përfitime, pasi mund të kishit mjaltë të prodhuar vetë, që është aq i shëndetshëm sidomos në stinën e dimrit.

Ripërdorni

Konsideroni gjërat që mund t’i përdorni më shumë se njëherë, si për shembull çantat që merrni perimet dhe frutat. Gjithashtu rrobat që nuk i doni mund t’i dhuroni, ose nëse keni një kafshë shtëpiake, t’ja lini në oborr për të luajtur etj.

Bëni gjërat tuaja

Përpiquni që gjërat që mund të bëhen në kushte shtëpie, t’i keni të personalizuara tuajat dhe për këtë mund të shihni shumë tutoriale në internet.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni që fëmija juaj të...

Duke u shpjeguar fëmijëve përfitimet e ngrënies së ushqimeve të shëndetshme do të rrisni konsumin e tyre. E rëndësishme është të përdoren shprehje që janë më të kuptueshme për ta,...

Pjepër jeshil apo portokalli, cili...

Të dyja këto fruta janë varietete të ndryshme të të njëjtit lloj me disa dallime mes tyre. Përfitimet shëndetësore Edhe pjepri jeshil edhe ai i verdhë përmbajnë shumë vitamina, minerale...

Ushqimet e përpunuara po rrisin...

Dashuria e njerëzve për ushqimet e përpunuara mund të jetë një nga arsyet për rritjen e theksuar të alergjive ushqimore dekadat e fundit, sipas një studimi të ri. Duke parë...

A funksionon dieta me kastraveca...

Çfarë është dieta me kastraveca? Dieta me kastraveca është një dietë që premton humbjen e rreth 7 kilogramëve për një ose dy javë. Ajo përmban kryesisht kastravecë të kombinuar me...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X