Si te kemi nje bark te sheshte pas lindjes

0 2

Pas lindjes eshte shume normale qe muskujt e barkut te jene te “relaksuar” dhe lekura te jete jo e tonifikuar. Do te duhen disa jave qe ato te kthehen ne normalitet.
Gjate periudhes se shtatezanise dhe lehonise, organet e trupit te femres pesojne shume ndryshime, sidomos zona abdominale, se ciles brenda disa muajve i eshte dashur te zgjerohet me qellim qe te ishte ne gjendje te mbante brenda saj fetusin, i cili ka qene ne rritje te vazhdueshme. Nje peshe te madhe gjithashtu mban edhe zona e legenit, kjo si shkak i rritjes se peshes se organeve te brendshme. Sipas gjinekologeve pas lindjes gruaja lehone duhet te mundohet te ndihmoje zonen abdominale si edhe ate te legenit te rifitojne funksionet e tyre bazike.
Kjo mund te arrihet ne kete menyre:
1- Duke vendosur korse
Ju mund ta vendosni korsene gjate 10 diteve te para pas lindjes duke zgjedhur nje model e cila do te mbaje te mbledhur zonen e barkut, por pa e shtrenguar. Vendosja e korsese do te ndihmoje ne rregullimin e raportit muskuj-tendina-ligamente se zones abdominale, duke lehtesuar zonen e legenit nga pesha e organeve te brendshme.
Korseja eshte shume efektive edhe ne ato nena qe kane sjelle ne jete femijen e tyre me anen e operacionit cezarian. Vendosja e saj e lehteson disi dhimbjen qe shkaktojne qepjet e plages. Korseja gjithashtu ndihmon gruan ne lehtesimin e dhimbjeve se shtylles kurrizore, ndersa ajo eshte duke u rikthyer ne pozicionin e saj normal pas 9-te muajve te shtatezanise, duke ndihmuar keshtu qe nena e re te mesoje te mbaje muskujt abdominale te tkurrur edhe pa prezencen e saj.
Korseja duhet te mbahet per aq kohe sa ju e shikoni te arsyeshme, por duhet hequr gjithmone para gjumit.
2- Duke bere ushtrime dhe ecje per te pakten 30 minuta ne dite
Pasi kane kaluar te pakten 2 jave nga lindja e femijes, nena mund te filloje disa ushtrime specifike qe ndihmojne ne tonifikimin e zones abdominale. Normalisht, nese nuk e ndjeni veten gati, mund te prisni edhe disa jave para se te filloni.
Pervec ushtrimeve, eshte e keshillueshme te ndiqet nje aktivitet fizik i moderuar dhe konstant. Keshillohen ecjet e perditshme te cilat duhet te zgjasin rreth 30 minuta ose me shume. Kete mund ta beni edhe ndersa kujdeseni per femijen e porsalindur, te cilin e merrni ne karroce ndersa beni shetitjen e rutines se perditshme. Kjo do te ndihmoje ne tonifikimin e muskujve si dhe ne humbjen e disa kilogrameve te marra gjate shtatezanise.
3- Duke treguar kujdes ne ate cfare konsumoni
Ju duhet te keni nje diete ushqimore te ekuilibruar, e cila nuk duhet te permbaje ne asnje menyre ushqime te perpunuara dhe shume kripe. Nuk eshte momenti te mbani ndonje diete specifike, sidomos nese ushqeni femijen me gji, por duhet te konsumoni kryesisht ushqime te shendetshme dhe lehtesisht te tretshme.
Kripa keshillohet te perdoret ne sasi shume te vogla, pasi ajo ka veti te mbledh lengjet dhe per pasoje shkakton fryrje. Keshillohet te perdoren shume fruta, kryesisht larg vakteve, si dhe te eleminohen ushqimet e skuqura ose te perpunuara. Per te luftuar kapsllekun, keshillohet te perdoren dritherat, perimet dhe frutat, gjithmone duke u pertypur ngadale, e cila do te lehtesoje procesin e tretjes.
4- Duke perdorur nje krem qe i jep lekures elasticitet
Pasi trupi juaj ka mbajtur brenda femijen per 9-te muaj, eshte normale qe lekura e tij te duket jo e tonifikuar. Per kete ju mund te perdorni nje krem per forcim dhe elasticitet se lekures. Ai mund te jete me permbajtje elastine, kolagjeni, me perberje kunder carjeve se lekures (zmaliaturat). Kremin mund ta shoqeroni edhe me perdorimin e vajit se bajames te embel ose vajin e jojobes.
Nese i jepni gji femijes suaj, gjithmone para perdorimit se kremit ju duhet te lexoni udhezimet, te cilat do t’ju tregojne nese mund ta perdorni apo jo ate.  1. Si te kemi nje bark te sheshte pas lindjes – Pergrate

    […] Si te kemi nje bark te sheshte pas lindjes||Kliko ketu per te lexuar artikullin […]

  2. Si te kemi nje bark te sheshte pas lindjes – Pergrate

    […] Pas lindjes eshte shume normale qe muskujt e barkut te jene te “relaksuar” dhe lekura te jete j… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ideja e këtij burri për...

Ideja dhe nisma e një babai është bërë virale këtë javë, pasi ai ka gjetur një mënyrë për të ndihmuar miliona njerëz që të kenë se ku të drejtohen për...

Së shpejti bëhet nënë, lajmi...

Sara Karaj është një blogere e njohur dhe shumë e dashur për të gjithë, e cila ditën e djeshme ka bërë postimin më të bukur që mund të bënte ndonjëherë...

Të lindësh në kohë pandemie...

Një muaj më parë, unë isha 38 javëshe shtatzanë, plot ankth, zemërim dhe frikë. Protokollet spitalore po ndryshonin çdo ditë. Vizitorët ishin ndaluar. Gratë që ishin për të lindur mund...

Unë vuaj nga ankthi dhe...

Kur pata sulmin tim të parë të panikut, m’u duk sikur po më ndodhte një sulm në zemër. Një udhëtim me autoambulancë dhe gjashtë orë në departamentin e urgjencës më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X