loading

Si te gatuajme tave kosi?

0 0

Përbërësit për 4-5 persona

 • 4-5 thela mish qingji (mund të përdoret edhe mish pule sipas preferencës);
 • 1.5 kg kos të ëmbël;
 • 3 lugë gjelle miell;
 • 2 lugë gjelle oriz;
 • 1 lugë gjalpë;
 • 3 vezë;
 • 2 thelpi hudhër;
 • Piper i zi;
 • Kripë.

Perneresit e taves se kosit

Si te përgatisim tavë kosi?

 • Vendosni mishi me pak gjalp në një tavë

tave-kosi-2

 • Piqeni në  furrë  duke u kujdesur të  mos thahet dhe të ketë pak lëng.

tave kosi

 • Në një tigan shtoni gjalpin  erëzat  miellin dhe e skuqni këtë të fundit derisa të marrë ngjyrë të artë.

tave-kosi-4
tave-kosi-5

tave-kosi-6

 • Në këtë moment shtoni lëngun e mishit dhe e përzieni vazhdimisht në mënyrë që të mos krijohen kokrriza. Pasi mielli është tretur plotësisht do të përftoni një masë të trashë dhe kremoze.

tave-kosi-7

tave-kosi-8

 • Në një tas të madh hidhni kosin,  vezët e rrahura , kremin e miellit, hudhrat e grira shumë hollë, kripën dhe piperin. I përzieni derisa të krijohet një masë homogjene. Keni parasysh se nëse kjo përbërje do të jetë shumë e trashë para pjekjes do të rezultojë tepër e fortë në momentin që do të konsumohet duke qënë se do të mpikset. Për këtë arsye në këtë moment është e rëndësishme ta lini disi të hollë.

tave-kosi-9

tave-kosi-10

tave-kosi-11

 • Pasi keni përfunduar përzierjen, e hidhni në një tepsi të thellë në të cilën keni vendosur thelat e mishit dhe orizin e zjerë  më pare.

tave-kosi-12

tave-kosi-13

tave-kosi-14

 • Pasi ta keni bërë këtë e vendosni tepsinë në furrën e nxehur më parë dhe e piqni derisa sipër tava e kosit të ketë zënë një shtrësë të kuqëremtë.

tave-kosi_15

 • Në momentin e servirjes mund ta rregulloni sërish me pak hudhër nëse dëshironi.

tave-kosi_final-image-in-post

Foto burimi: Revista Shije

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pakësimi i kalorive që marrim...

Nuk është surprizë që pakësimi i kalorive mund të çojë në humbje peshe, por gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut, zvogëlon inflamacionin, përmirëson nivelet e kolesterolit dhe ndihmon për kontrollin...

Ide për një mëngjes të...

Për shumë familje të ngarkuara, mëngjesi shpesh hahet me nxitim, ndërsa fëmijët dhe prindërit përpiqen të shkojnë në shkollë dhe në punë. Por, ekspertët këshillojnë t'i kushtoni rëndësinë e duhur...

Përfitimet shëndetësore nga lakrat e...

Lakrat e Brukselit janë produkt i pasur me vlera ushqyese dhe konsumi i tyre ka shumë përfitime shëndetësore. Janë të pasura me antioksidantë Nga konsum i ityre çdo ditë, rezulton...

Si te gatuajme supe me...

Supa me brokoli, plot me energji dhe aftësi detoksifikuese. Provojeni dhe shikoni rezultatin. Përbërësit: 1 kokë brokoli; 1 qepë e kuqe; 5 thelpinj hudhër; 1 domate; Vaj ulliri; Kripë. Përgatitja:...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X