loading

Si te gatuajme shëndetlie?

0 0

Shëndetlia me mjaltë është një ëmbëlsirë tradicionale, e cila në vendin tonë përdoret në shumë raste e festa.

Ja si përgatitet shëndetlia:

Përbërësit për shëndetlinë

 • 3 gota miell gruri;
 • 1 gotë sheqer;
 • 2 vezë;
 • 2 filxhanë ujë;
 • 200 gramë gjalpë;
 • 1 lugë gjelle sodë buke;
 • 200 gramë arra;
 • pak mjaltë;
 • pak vanilje.

Përbërësit për shurupin

 • 3 gota uji sheqer;
 • 2 gota e gjysmë ujë.

Përgatitja e shendetlies në kushte shtëpie

 • Në një tas hidhni vezën, rrihini mirë, shtoni shqerein, mjaltin gjalpin e më pas arrët. Pasi t’i keni përzier mirë, shtoni miellin dhe në fund sodë buke dhe rrihini mirë.
 • Pasi keni zënë brumin, vendoseni në tavë, të cilën më parë e keni lyer me pak vaj ose gjalpë, e lyejmë sipër me vezë dhe e pjekim përreth gjysmë ore.
 • Gjatë kohës së pjekjes përgatisim shurupin, ose sherbetin. Për shurupin, hedhim ujin dhe sheqerin në një enë derisa sheqeri të jetë tretur plotësisht.
 • Heqim ëmbëlsirën nga furra, e ndajmë nga copa në fromë rombi dhe i hedhim shurupin, pasi të jetë ftohur.

Lexo edhe: Kek i thjeshte ne kushte shtepie


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kek sipas Ledias

Përbërësit ⦁ Miell – 2 gota uji; ⦁ Sheqer – 1 gotë uji; ⦁ Vezë 3-4 kokrra; ⦁ Sodë një majë luge kafeje; ⦁ Kos- 3 filxhanë kafeje; ⦁ Gjalpë- 1 filxhan kafeje; ⦁ Vaji- 1 filxhan...

Si të gatuajmë gjellë me...

Kjo është një nga recetat tradicionale shqiptare, që shërben më së miri si pjatë e parë. Përbërësit për një familje me 4 anëtarë: 4 thela mishi (viçi, qengji, keci); 4-5...

Byrekë me djathë, një recetë...

Përbërësit: 2 gota miell; 1 lugë çaji maja buke; pak kripë; 1 lugë gjelle vaj; pak qumësht. Për mbushjen: disa feta djathë kaçkavall; Sipas dëshirës mund ta shoqëroni me: mish...

Fileto pule me karota e...

Kjo është një recetë mjaft e thjeshtë dhe e shëndetshme, jo vetëm për përbërësit e saj që kanë shumë vlera ushqyese, por edhe për mënyrën e gatimit me shumë pak...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X