Si te gatuajme qofte peshku?

0 0

Femijët tuaj do t’i kenë shumë qejf këto qofte, edhe nëse nuk e pëlqejnë peshkun. E bukura e kësaj recete është se le vend për eksperimente, ndaj mund ta përgatisni çdo herë ndryshe duke shtuar erëza apo perime, megjithatë kjo është receta bazë.

Përbërësit:

 • 300 gr gjuhëz e pastruar;
 • 2 karota;
 • 1 finokë;
 • 1 presh, vetëm pjesa e bardhë;
 • 2 patate;
 • Pak lulelakër;
 • 1 vezë;
 • Disa lugë miell;
 • Disa lugë galetë (peksimadhe);
 • Vaj luledielli për skuqje;
 • Pak kripë.

Si te gatuajme qofte peshku?

 1. Pastroni peshkun me kujdes nga halat dhe vendoseni të ziejë së bashku me perimet me pak kripë. Nëse dëshironi mund edhe t’i piqni në furrë ose t’i zieni në avull, kjo e fundit është më e shëndetshme.
 2. Grini perimet me peshkun në një mikser dhe bëjini pure.
 3. Formoni me duar qofte të vogla të cilat do t’i lyeni më parë në miell, pastaj me një vezë të rrahur dhe me galetë.
 4. Skuqini në vajin e nxehtë derisa të bëhen krokante.
 5. Hiqini dhe më pas u përthani vajin e tepërt me një letër kuzhine dhe nëse është e nevojshme shtoni akoma pak kripë sipër.
 6. Qoftet e peshkut janë gati.

Lexoni dhe:  Tiramisu me luleshtrydhePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përfitimet shëndetësore të mangos për...

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X