Si të gatuajmë petulla me petë?

0 0

Përbërësit:

2 gota miell;

2 filxhanë çaji ujë të vakët;

1 lugë kafe maja;

1 lugë çaji kripë;

1 litër vaj për skuqje

Përgatitja:

Fillojmë të zëmë brumin për petullat. Hedhim miellin në një tas, duke hapur një gropë në mes. Në gropën e hapur hedhim kripën. Më pas në një tas tjetër bashkojmë pak dhallë me majanë, derisa majaja të tretet. E hedhim pastaj te mielli, duke shtuar dalëngadalë ujë të vakët sa të zihet brumi.

E punojmë brumin fort, derisa të bëhet elastik. (Për ta kuptuar, e shtypim me gisht. Nëse rikthehet menjëherë në formën e mëparshme, do të thotë se është gati).

E mbështjellim brumin me një pecetë të pastër dhe e lëmë të vijë përreth 30 minuta. Më pas, e ndajmë në kuleçë të vegjël dhe fillojmë të hapim petë rrethore të holla, të mëdha. Pasi të kemi mbaruar së hapuri petet, i vëmë njëra sipër tjetrës dhe i mbështesim në formë roleje. Më pas i presim sërish në kuleçë të vegjël dhe i tërhollim sërish në një madhësi të vogël, të përshtatshme për petulla.

I skuqim në një tigan me kapak dhe janë gati.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim gliko kungulli?

Jemi në sezonin e kungujve të ëmbël dhe recetat që mund të përgatisim me to janë të shumta. Më poshtë, po ju sjellim recetën e glikosë. Përbërësit: 1 kungull i...

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Kumpiri! Për të gjithë ata...

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.   Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X