Si të gatuajmë “pemën e Krishtlindjeve” me brumë sfoljat

0 0

Tani që po i afrohemi festave të fundvitit dhe po mbizotëron atmosfera e Krishtlindjeve, fillojmë të mendojmë për tryezën e festave që kemi përpara.

Po ju tregojmë mënyrën si të përgatisni “pemën e Krishtlindjeve” me brumë sfoljat.

Përbërësit:

 • 2 peta sfoljat të gatshme
 • 4 feta djathë që shkrin
 • 4 feta proshutë
 • 10 pomodorimi
 • disa kokrra ullinj pa bërthamë
 • pak qumësht

Përgatitja

 1. Petët sfoljate i vendosim në tavolinë dhe u japim formën e pemës festive me majën e një thike.
 2. Lëmë mënjanë një prej petave dhe mbi petën tjetër vendosim proshutën e djathin.
 3. Pastaj e mbulojmë me petën tjetër, duke ushtruar pak presion që të mos hapen gjatë pjekjes.
 4. Formojmë degët duke prerë shirita horizontalë, të cilët i rrotullojmë rreth vetes.
 5. E dekorojmë pemën ne pomodorinit dhe ullinjtë, e lyejmë me qumësht dhe e vendosim në furrën e parangrohur për 25 minuta.
 6. Presim të ftohet pak para se ta shërbejmë.

Lexo edhe: Si të përgatisim bakllava me petë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Kumpiri! Për të gjithë ata...

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.   Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe...

Makarona karbonara me Philadelphia

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe është ideale për ditët kur jeni shumë të zëna dhe doni diçka që bëhet lehtësisht. Me 7 përbërës, 20 minuta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X