loading

Si te dallojme kur femija ka parazite zorresh?

0 0

Parazitët e zorrëve janë një infeksion që shfaqet shumë shpesh tek fëmijët e vegjël, si pasojë e pirjes së ujit jo të pastër si edhe për shkak të një higjene jo të mirë personale.

Si mund të trajtohet ky problem?

Parazitët e zorrëve mund të trajtohen me anën e përdorimit të medikamenteve specifike si edhe me anën e krijimit të një higjene shumë të mirë tek fëmija. Ai duhet të lajë shumë shpesh gjatë ditës duart sidomos para se të hajë ushqimin si edhe pasi të ketë shkuar në banjo. Kjo është një mënyrë për të parandaluar shpërndarjen e tyre.

Si mund të dallojmë nëse fëmija ka parazitë?

Zakonisht një nga shenjat më kryesore është mungesa e oreksit. Në disa raste mund të krijohen probleme edhe me defekimin për shkak të bllokimit të zorrës, prania e gjakut në feçe, diarreja, prania e krimbave në feçe etj. Në jo pak raste infeksioni mund të shkaktojë edhe dhimbje barku tek fëmija, si edhe dhimbje muskujsh dhe dobësim për shkak të lëvizjes së tyre në trup. Kjo është një gjendje që nuk shfaqet tek të gjithë fëmijët.

Fëmija juaj ka kruarje në zonën e anusit?

Kjo është një tjetër shenjë që paralajmëron se fëmija ka parazitë. Kryesisht ky është një shqetësim që shfaqet më shpesh gjatë natës. Ju duhet të mos e lejoni fëmijën të kruhet pasi mund të favorizohet përhapja më e madhe e tyre me anën e gishtave.

Fëmijët që kanë parazitë mund të kenë gjithashtu edhe probleme me rritjen dhe zhvillimin fizik, duke bërë gjithashtu që të mos shtojnë shumë peshë trupore.

Cfarë masash duhet të marrim?

Higjiena personale duhet të jetë shumë e mirë dhe krahas kësaj duhet pasur kujdes edhe me veshjet e fëmijës, si edhe me çarçafët ku ai fle, peshqirët që përdor si edhe me çdo veshje tjetër që fëmija i infektuar përdor.

Artikuj te ngjashem: Parazitet e zorreve

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

15 mënyra si të silleni...

Qëndroni pozitivë Shuplakat mund të sjellin probleme të tjera si: Sjellje antisociale; Agresivitet; Dëmtim fizik; Probleme të shëndetit mendor. Plus, ekspertët thonë se ato thjesht nuk funksionojnë. Ndryshoni mjedisin Nëse...

Humb jetën fëmija duke luajtur...

Një familje në Orlando po vajton për një humbje tragjike pasi vogëlushi i tyre vdiq si rezultat i futjes në lavatriçe. Fëmija dyshohet se po luante me motrën kur u...

Zakonet «e shëndetshme» nga të...

Prindërit tanë na mësojnë gjëra dhe ne duam t'ua përcjellim fëmijëve tanë sepse ne mendojmë se ato janë të mira për shëndetin dhe zhvillimin e tyre. Por siç rezulton, disa...

Kondicioneri dhe ventilatori mund të...

Edhe pse shumë e konsiderojnë si një problem që ndodh vetëm gjatë dimrit, në realitet i ftohti mund të shfaqet edhe gjatë verës. Këtu nuk ka asgjë të çuditshme: edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X