Si te bejme nje lavazh nazal?

0 0

Si ta bëjmë lavazhin nazal?
Lavazhi nazal bëhet duke përdorur solucion fiziologjik, ujë termal, ujë deti të sterilizuar apo edhe solucion të përgatitur në kushte shtëpie (90% ujë dhe 10% kripë). Në farmaci mund të gjeni flakone të posaçme me një përdorim por si alterntivë mund të përdorni edhe një shiringë.
Cfarë duhet të bëni:
– Mbushni rreth 3-5 ml solucion në një shiringë;
– Shtriheni fëmijën mbi një çarçaf në pozicion anësor, duke ja mbajtur kokën lehtësisht me dorë;
– Hidheni me presion solucionin në njërën anë të hundës, dhe prisni që solucioni të dalë në krahun tjetër. Më pas e përsëritni edhe për anën tjëtër të hundës.
Pasi keni përfunduar këtë proçes mund t’ja tërhiqni sekrecionet fëmijës me anën e një pompe të posaçme që mund ta blini në farmaci. Thithja duhet të bëhet me kujdes dhe jo me forcë. Nëse e shikoni se fëmija nuk ka sekrecione që mund t’i dalin me anën e pompës e ndërprisni proçesin.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X