Si ta mësoj fëmijën të pijë nga gota pa e derdhur?

0 0

Ky është një problem që e kanë shumë nëna në të gjithë botën. Të mësosh fëmijën të pijë nga një gotë ose filxhan pa e derdhur, nuk është diçka që mësohet brenda ditës, por është një proces që kërkon kohë dhe përkushtim.

Nëse vëreni se fëmija ka dëshirën për pavarësi që ta marrë vetë gotën me të dyja duart, lejojeni deri në momentin që e merr, ndërsa kur fillon të pijë kapeni edhe ju që të siguroheni se nuk do e derdhë, ose për ta lënë sërish në tryezë.

Nëse vëreni se fëmija nuk bindet në asnjë mënyrë dhe dëshiron ta marrë vetë, të paktën përpiquni ta mbushni gotën sa më pak. E vërteta është që nuk mund ta shmangi derdhjen, të paktën sigurohuni që të derdhë sasi të vogël, duke e mbushur vetëm pak.

Lexo edhe: Si ta mesoj femijen te pije me gote dhe jo me biberon?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X