Si ta kuptojme nese femija nuk e tret qumeshtin?

0 0

Pasi keni ushqyer fëmijën tuaj me qumështi gjiri apo formule ka disa sinjale që t’ju ndihmonin të kuptonit neës ai është duke e tretur atë ose jo në mënyrën e duhur.

Si ta kuptojmë nëse fëmija është duke bërë një tretje të mirë të qumështit?

Jeta si nënë është e mbushur plot me dyshime dhe një prej tyre lidhet me ushqyerjen e fëmijës me gji apo qumësht formule. Si ta kuptoni nëse fëmija juaj është duke e tretur ushqimin në mënyrën e duhur? Ky dyshim lind zakonisht nëse fëmija nuk ka bërë gromësitjen pasi ka  pirë, nëse e zë lemza apo nëse fillon të nxjerrë ushqimin (qumështin). Ju duhet të dini se lemza dhe gromësitja shpesh janë fiziologjike dhe nuk kanë lidhje me një tretje jo të mirë të ushqimit.

Cilat janë simptomat e një tretje jo të mirë?

Simptomat më kryesore janë kolikat, refluksi i vazhdueshëm si edhe konstipacioni.

Kolikat mund të jenë fiziologjike dhe në këtë rast shërbejnë për të stërvitur muskulaturën e zorrëve të defekojë dhe nxjerrë ajrin. Nëse fëmija ka vështirësi gjatë këtij procesi pediatri mund të përshkruajë një medikament të caktuar me pika.

Refluksi mund të jetë fiziologjik, megjithatë ai mund të shfaqet në episode shumë të shpeshta gjatë ditës dhe në këtë rast duhet të flisni me mjekun pasi mund të ketë lidhje me mostretjen e ushqimit në mënyrën e duhur.

Konstipacioni tek fëmijët që ushqehen me qumësht gjiri është një fenomen që haset rrallë, ndërsa nëse shfaqet tek fëmijët që ushqehen me qumësht formule duhet të ndërroni qumësht.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X