Si ndryshon lekura ne shtatzani?

0 0

Lëkura e gruas në shtatzani mund të ndryshojë shumë. Disa nga ndryshimet mund të jenë:

  • Shfaqja e pigmentit. Pigmenti mund të jetë edhe më i theksuar në zonën e ballit, faqeve, hundës, buzës së sipërme, mollëzave dhe tëmthave. Kjo shkaktohet nga veprimi i hormoneve dhe shfaqet më tepër tek gratë brune por edhe në disa subjekte të tjera. Gruaja duhet të mbrohet shumë mirë nga rrezet e diellit. Pigmenti largohet rreth 2-3 muaj pas lindjes.
  • Është tipike për shtatzaninë dhe shfaqet në trimestin e dytë të shtatzanisë. Mund të shfaqen lezione në gjymtyrë, bark dhe gjoks. Ky shqetësim zhduket pas lindjes.
  • Strijat (zmaliaturat). Shfaqen në zonën e barkut, kofshëve, gjoksit etj dhe varen nga niveli i elastinës dhe kolagjenit. Zbehen 3-4 muaj pas lindjes, por nuk zhduken plotësisht.
  • Pigmentimi i gjoksit dhe barkut. Në zonën e thithave dhe areolës shfaqet një ngjyrim i errët të cilat shfaqen me rritjen e volumit të gjoksit. E njëjtja gjë shfaqet edhe në zonën abdominale, e cila është vija e zezë e quajtur linea nigra.

Edhe pse lëkura e gruas gjatë shtatzanisë ndryshon, gjendja e saj e përgjithshme do të jetë e mirë me përjashtim të disa rasteve që mund të shfaqen probleme specifike.

Lexoni dhe: Perdorimet e limonit tek floket dhe lekura juaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X