Si ndikon xhinxheri në prodhimin e qumështit të gjirit?

0 0

Në Tajlandë, xhinxheri konsiderohet një ushqim i pasur si një galaktikë me vlera për nënat që ushqyejnë me gji.

Studimi

Është kryer një provë e rastësishme. Gratë që lindin një fëmijë në kohën e parashikuar u caktuan rastësisht të merrnin xhinxher të thatë ose placebo për 7 ditë pas lindjes. Vëllimi i qumështit të gjirit u mat në ditën e tretë pas lindjes duke përdorur metodën e peshës për një periudhë 24 orëshe dhe në ditën e shtatë pas lindjes duke përdorur si matës sasinë e qumështit  të prodhuar për 1 orë. Gjithashtu studiuesit krahasuan nivelin e prolaktinës në ditën e tretë midis dy grupeve.

Rezultatet

Të dhënat nga 63 gra ishin në dispozicion, 30 nga grupi i xhinxherit dhe 33 nga grupi i placebos. Të dy grupet ishin të ngjashme në lidhje me karakteristikat fillestare. Gratë në grupin e xhinxherit kanë sasi më të lartë të qumështit sesa grupi i placebos (191.0 ± 71.2 ml / ditë kundrejt 135.0 ± 61.5 ml / ditë, p <0.01).

Sidoqoftë, vëllimi i qumështit në ditën e shtatë në grupin e xhinxherit nuk ndryshon nga grupi i placebos (80.0 ± 58.5 ml kundrejt 112.1 ± 91.6 ml, p = 0.24). Nivelet mesatare të prolaktinës ishin të ngjashme në të dy grupet (321.5 ± 131.8 ng / L në grupin e xhinxherit dhe 331.4 ± 100.7 ng / L në grupin e placebo, p = 0.74). Asnjë efekt anësor nuk u raportua në këtë studim.

Përfundime

Xhinxheri është një produkt premtues natyral për të përmirësuar vëllimin e qumështit të gjirit në periudhën e menjëhershme pas lindjes pa ndonjë efekt anësor të dukshëm.

Lexo edhe: 7 përfitimet e xhinxherit në shëndet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X