Si ndikon qumështi në sëmundjet e zemrës? Përgjigjja e ekspertëve

0 0

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Universiteti i Reading dhe botuar në revistën shkencore “International Journal of Obesity”.

Studim gjenetik në 2 milion njerëz

Studimi u bazua në një meta-analizë të të dhënave nga rreth 2 milion njerëz për të cilët u vlerësua konsumi i qumështit duke përdorur një qasje gjenetike. Në detaje, studiuesit zbuluan se kishte një ndryshim në gjenin e laktazës, një enzimë e lidhur me tretjen e sheqernave të qumështit (laktozë) dhe se prania e këtij variacioni gjenetik ishte e dobishme për të identifikuar se kush konsumon nivele më të larta të qumështit.

Rezultatet

Mostra që mbart variacionin gjenetik, shoqëruar me një konsum më të madh të qumështit në dietë, kishte:

– një indeks më i lartë i masës trupore;

– më shumë yndyrë trupore;

– një nivel më i ulët i kolesterolit të mirë dhe të keq;

– një rrezik dukshëm më i ulët (14%) i sëmundjes koronare të zemrës.

Ky rezultat i fundit do t’i çonte studiuesit në hipotezë se ulja e marrjes së qumështit mund të mos jetë e nevojshme për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.

Ky studim u bë sepse studimi i mëparshëm kishte provuar lidhjen shkakësore midis rritjes së konsumit të qumështit dhe sëmundjeve kardiovaskulare si mbipesha dhe diabeti.

Pse kolesteroli është më i ulët?

Ajo që mbetet për t’u zbuluar, përfundon Dr. Karani, autori kryesor i studimit, është nëse ulja e niveleve të kolesterolit të vërejtur tek pjesëmarrësit varet nga yndyra që përmbahet në produktet e qumështit ose nga një faktor tjetër i panjohur aktualisht.

IMT

IMT (indeksi i masës trupore) është një vlerë që lidh peshën e trupit me gjatësinë dhe llogaritet duke pjesëtuar peshën me katrorin e gjatësisë të shprehur në metra. Rezultati i marrë më pas krahasohet me 4 nivelet e peshës referuese të përcaktuara nga OBSH: nënpeshë, peshë normale, mbipeshë dhe obezitet.

Lexo edhe: 7 faktorë që ndikojnë në shëndetin e zemrës dhe çfarë mund të bëni për ta


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Makaronat, një aleat i mirë...

Gjatë pandemisë, konsumi i makaronave për të paktën 1 në 4 persona në të gjithë botën është rritur pasi konsiderohen: të mira, të shëndetshme, praktike dhe të ngopin, me pak...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X