loading

Si ndikon ana në të cilën e mbështesni fëmijën në zhvillimin e tij?

Të sapolindurit që mbështeten në të majtë tregojnë ndjeshmëri më të madhe dhe modele më të mira të lidhjes në marrëdhëniet me nënën dhe partnerin sentimental.
0 0

A e dini se ana në të cilën një nënë zakonisht mbështet fëmijën mund të ndikojë në zhvillimin e trurit dhe në marrëdhëniet shoqërore që fëmija do të ketë kur të rritet. Prova vjen nga një studim i Universitetit të Annunzios, i cili tregoi se të sapolindurit që mbështeten në të majtë tregojnë ndjeshmëri më të madhe dhe modele më të mira të lidhjes në marrëdhëniet me nënën dhe partnerin sentimental. Mbajtja e fëmijëve në të djathtë, nga ana tjetër, do të shoqërohej me nivele më të mëdha të depresionit dhe perceptimit të përjetimit të lidhjeve emocionale më pak të sigurta.

Ana e majtë

Preferenca e grave, në krahasim me burrat, për të vënë fëmijën në anën e majtë, është njohur që nga viti 1960. Shkencërisht, shpjegimi më i besueshëm ka të bëjë me dallimet funksionale midis dy hemisferave të trurit. Meqë informacioni ndijor që vjen nga njëra anë e hapësirës dhe trupit përpunohet nga hemisfera e kundërt, të gjitha informatat që vijnë nga foshnja e mbështetur në të majtë do të përpunohen drejtpërsëdrejti nga hemisfera e djathtë, më e shpejtë dhe më e specializuar se e majta në “përpunimin dhe reagimin ndaj stimujve të mjedisit të një natyre sociale dhe emocionale”. Për më tepër, fëmija i mbështetur në të majtë është më i ekspozuar ndaj anës së majtë të fytyrës së nënës, e cila është më shprehëse se e djathta (sipas hulumtumit), përsëri falë pranisë së lidhjeve të drejtpërdrejta me hemisferën e djathtë.

Ana e djathtë

Nënat e reja të nënshtruara në një test treguan nivele më të larta të depresionit nëse mbanin fëmijët në të djathtë, ndërsa nënat me nivele më të larta të ndjeshmërisë i mbanin fëmijët në të majtë. Në një tjetër punë, grupi i hulumtimit testoi rreth 300 gra dhe u kërkoi atyre të mbanin një kukull bebe, duke gjetur se gratë që raportonin një lidhje optimale të marrëdhënies me nënën e tyre dhe ishin të sigurta me partnerin, treguan një preferencë më të fortë të anës së majtë. Autorët konkludojnë se një vlerësim i thjeshtë i anës në të cilën mbështesni fëmijën mund të jetë një mjet i dobishëm për të përcaktuar cilësinë e gjendjes afektive dhe marrëdhënies shoqërore.

Studimet sugjerojnë se preferenca e anës së mbështetjes së të porsalindurit luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e trurit e aftësive të tij sociale dhe emocionale.

Lexo edhe: Testet për të kuptuar vonesat në zhvillimin e fëmijës

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet e fëmijëve në det...

Rreziqet kryesore të fëmijëve në plazh kanë të bëjnë me "takime të ngushta" me kandilë deti, peshq helmues, si peshku merimangë dhe iriqë. Si është e mundur të njihni rreziqet...

Kujdes me zakonet e të...

Edhe gjatë pushimeve, fëmijët kanë nevojë për disa rregulla. Edhe më shumë në drejtim të të ushqyerit. Në verë nevojat ndryshojnë Duhet të kihet parasysh se në verë, për shkak...

Përse fëmijët duhet të mbajnë...

Mbroni sytë nga dielli Fëmijët kanë sy shumë delikatë dhe prandaj kanë nevojë për mbrojtje adekuate si në dimër ashtu edhe gjatë muajve të verës. Shumë prindër e nënvlerësojnë këtë...

A mund të bëjnë sport...

Ndihmon trupin, ndikon pozitivisht në humor, na bën më socialë: këto janë arsyet pse sporti në jetën e fëmijëve duhet të jetë pjesë përbërëse e procesit të rritjes. Në të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X