Si ndikojne veset e babait ne shendetin e femijes

0 0

Të gjithë e dimë se gjatë shtatzanisë gruaja duhet të tregojë kujdes ndaj veseve të këqija, po babai? Si duhet të sillet ai? Si ndikojnë veset e babait në personalitetin e fëmijës? Studimi më i fundit në lidhje me këtë u ndoq nga spitali “Bambino Gesu” në Romë, i cili përfshiu një grup prej më shumë se 1.000 meshkujsh që prisnin të bëheshin baba.
Dhe këto studime na tregojnë se…
Sipas tyre bazat për një fëmijë të shëndetshëm fillojnë që në shtatzani, dhe në lidhje me rritjen dhe zhvillimin e mirë të tij duhet të kujdesen si nëna ashtu edhe babai. Ata duhet të mbajnë nën kontroll shëndetin e tyre.
Cilët janë faktorët e rrezikut për baballarët?
• Ndër më të rëndësishmit është obeziteti. Kjo mund të shkaktojë një çrregullim në ADN e fëmijës, e cila i referohet fazës së parë të zhvillimit embrional.
• Një faktor tjetër do të jetë edhe tymi i duhanit, i cili do të shkaktojë keqformime kardiake të lindura. Ky ves mund të shkaktojë edhe zhvillimin e leuçemisë linfoblastike akute.
• Ekspozimi ndaj substancave toksike. Dhe kryesisht pesticideve, të cilat mund të shkaktojnë keqformime, tumore infantile si edhe peshë të vogël në lindje. Edhe përdorimi i anti-depresivëve si edhe i disa medikamenteve të tjera ka rrezik.
Sipas profesorëve të këtij studimi edhe baballarët duhet të kenë kujdes nëse punojnë në disa sektorë si: kuzhinier, kopështar, punonjës pastrami në sektorim e agrokulturës. Ky kujdes duhet të tregohet para se fëmija të ngjizet.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X