Si mund të zgjatet mosha e pjellorisë te gratë?

0 0

Mosha në të cilën një grua kalon menopauzën, domethënë kur përfundon faza e saj riprodhuese, varet nga një numër i konsiderueshëm i gjeneve. Tani duket se ata janë identifikuar.

Gati 300 gjene veprojnë së bashku

Saktësisht janë 290 variacionet gjenetike që do të përcaktonin fundin e jetës riprodhuese të grave. Duke modifikuar disa nga këto gjene, mosha e fillimit të menopauzës mund të vonohet. Këtë e ka treguar një studim i ri i kryer te minjtë që mund të hapë rrugën për terapi të reja kundër infertilitetit. Rezultatet e kërkimit të shkencëtarëve nga Universiteti Britanik i Kembrixhit, në të cilin morën pjesë institucione nga e gjithë bota, përfshirë Institutin San Raffaele në Milano, Këshilli Kombëtar i Kërkimit (Cnr) i Cagliari dhe Burlo Garofolo i Triestes, u botuan në revistën “Nature” me titullin “Vështrime gjenetike në mekanizmat biologjikë që qeverisin plakjen e vezoreve të njeriut”.

Një shans për të rritur moshën pjellore

Studiuesit shqyrtuan të dhënat gjenetike të pranishme në dy baza të dhënash dhe që i përkisnin mbi 200 mijë grave me origjinë evropiane, të cilat hynë në menopauzë midis moshës 40 dhe 60 vjeç, dhe të 80 mijë grave me origjinë aziatike. Studiuesit kanë zbuluar se 290 variante gjenetike janë në gjendje të rregullojnë procesin e plakjes së vezoreve dhe periudhën e fillimit të menopauzës. “Shumë prej tyre janë të përfshirë në vdekjen e qelizave dhe riparimin e ADN -së. Ky mekanizëm i fundit gjithashtu çon në humbjen e oociteve”, – tha Daniela Toniolo, studiuese në Qendrën San Raffaele për Shkencat Miqësore. “Minjtë nuk kalojnë menopauzën, por kanë një rënie të pjellorisë. Këto rezultate na bëjnë të mendojmë se mund të ketë mënyra farmakologjike për të zgjatur periudhën e fertilitetit te gratë, veçanërisht ato që e kanë humbur atë herët”,- përfundoi Toniolo.

“Shumë gra sot zgjedhin të kenë fëmijë më vonë në jetë, por ato mund të kenë vështirësi të konceptojnë natyrshëm sepse pjelloria fillon të bjerë të paktën dhjetë vjet para menopauzës”,- tha Anna Murray, koordinatore e studimit. “Hulumtimi ynë ka rritur ndjeshëm kuptimin se si ndodh plakja riprodhuese te gratë dhe shpresojmë se kjo do të çojë në zhvillimin e barnave të reja për të shmangur menopauzën e parakohshme dhe infertilitetin”.

Sipas shkencëtarëve, ndër të tjera, ardhja e hershme e menopauzës mund të rrisë rrezikun e vuajtjes nga diabeti i tipit 2, osteoporoza dhe fraktura, ndërsa mund të zvogëlojë probabilitetin për të pasur disa forma të kancerit, të ndikuar nga hormonet seksuale.

Menopauza me ndërprerjen përfundimtare të ciklit menstrual arrin përgjithësisht rreth moshës 50 vjeçare, megjithëse te disa gra kjo ndodh para moshës 45 vjeç dhe në raste të rralla para moshës 40 vjeç.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X