Si mund të ndihmojnë dhëmbët e rënë dhëmbët e përhershëm te fëmijët?

0 0

Rënia e dhëmbëve të qumështit, mund të ndihmojë në rindërtimin e dhëmbëve të përhershëm. Kjo rezultoi nga një eksperiment në Universitetin e Pensilvanisë dhe Universitetin e Xi’an, në Kinë. Studimi përfshiu 40 fëmijë me dhëmbë të përhershëm dhe të qumështit.

Si veprojmë sot

Nëse rënia çon në thyerje, nervi i dhëmbit mund të mbetet pjesërisht i ekspozuar. Ai mund të shkaktojë infeksione që mund të kërkojnë devitalizim. Për të shmangur këtë, stomatologët përpiqen të riparojnë dhëmbin me një “mbulesë” ose duke mbushur zgavrën me një material artificial që shkakton formimin e dentinit (materiali nën smalt). Por trajtimet e tilla jo gjithmonë çojnë në shërimin optimal të dhëmbit dhe rrënjëve.

Perspektivat për të ardhmen

Puna fillon nga zbulimi se dhëmbët e qumështit përmbajnë qeliza burimore. Ekspertët kinezë i izoluan ato dhe i shumuan në tubat e provës, pastaj i futën tek fëmijët me dhëmbë të thyer. Pas një periudhe pasuese prej 2 deri 3 vjetësh, ekspertët mund të shohin se dhëmbi i “riparuar” me qelizat burimore është rritur më mirë, rrënja është zhvilluar më mirë sesa me trajtimet tradicionale.

Rezultatet e kënaqshme

Imazhet me rreze X konfirmuan se qelizat burimore favorizuan formimin e dhëmbit të ri, një rrënjë të re dhe ruajtjen e mishit vital. Teknika është premtuese, sepse ideja është për rigjenerimin e mishit të dhëmbit dhe për të lejuar të mbajë dhëmbin e përhershëm.

Ta dini!

Shkencëtarët tani duan të provojnë përdorimin e qelizave burimore të dhëmbëve të qumështit në rindërtimin e dhëmbëve të përhershëm: hapi i parë do të jetë për të parë nëse procedura mund të japë reagime refuzimi.

Lexo edhe: Si te kujdesemi per nje shendet me te mire oral?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Oligosaharidet e qumështit njerëzor dhe...

Qumështi i gjirit është jashtëzakonisht kompleks. Çdo pikë e qumështit të gjirit përmban mijëra molekula të ndryshme që veprojnë se bashku në harmoni të plotë, si muzikantët e një orkestre,...

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X