Si mund të balancoj hormonet e mia në mënyrë natyrale?

Një çekuilibër hormonal mund të ndikojë dukshëm në humor, oreks dhe në shëndetin e përgjithshëm.
0 0

Disa faktorë që ndikojnë në këtë, përfshirë plakjen, janë përtej kontrollit të një personi. Por ka elementë të menaxhueshëm si stresi dhe dietat që mund të ndikojnë gjithashtu në nivelin e hormoneve.

Sistemi endokrin është përgjegjës për hormonet, të cilat kryejnë funksione të ndryshme gjatë gjithë ditës.

Edhe ndryshimet e vogla në nivelin e hormoneve mund të sjellin efekte të dëmshme, përfshirë stresin shtesë në trup. Simptomat mund të rriten më keq me kalimin e kohës, dhe një çekuilibër hormonal mund të çojë në probleme kronike.

Për disa njerëz, bërja e ndryshimeve të thjeshta në stilin e jetës mund të ndihmojë në rivendosjen e niveleve të hormoneve:

 1. Bëni gjumë mjaftueshëm

Gjumi është një faktor i rëndësishëm për ekuilibrin hormonal.

Gjumi mund të jetë një ndër faktorët më të rëndësishëm për ekuilibrin hormonal. Nivelet e disa hormoneve mund të rriten dhe bien gjatë gjithë ditës në përgjigje të problemeve të tilla si cilësia e gjumit.

Sipas një studimi në “International Journal of Endocrinology”, efektet e dëmshme të shqetësimit të gjumit mbi hormonet mund të kontribuojnë në:

 • obezitet;
 • diabet;
 • problemet me oreksin.

Marrja e rregullt e një pushimi të plotë, pa shqetësime natën, mund ta ndihmojë trupin të rregullojë nivelin e hormoneve.

 1. Shmangni shumë dritën gjatë natës

Ekspozimi ndaj dritës blu, siç është drita nga celularët ose ekranet e kompjuterit, mund të prishë ciklin e gjumit. Trupi i përgjigjet kësaj drite sikur të ishte drita e ditës dhe rregullon hormonet në përgjigje të saj.

Një studim në “Chronobiology International” vëren se ekspozimi ndaj çdo ndriçimi artificial gjatë natës mund të ngatërrojë trupin, duke bërë që ai të prodhojë hormonin melatonin, i cili mund të ndikojë negativisht në shumë funksione.

 1. Menaxhoni stresin

Një studim në revistën “Experimental and Clinical Sciences” tregon një lidhje midis stresit, sistemit endokrin dhe niveleve të hormoneve. Studiuesit argumentojnë se lidhja është e fortë, madje edhe një nivel i ulët stresi shkakton një përgjigje endokrine.

Stresi çon në një rritje të adrenalinës dhe kortizolit. Nëse nivelet e këtyre hormoneve janë shumë të larta, ato mund të prishin ekuilibrin e përgjithshëm dhe të ndikoje në faktorë të tillë si mbipesha, ndryshimet në humor dhe madje edhe problemet kardiovaskulare.

Për këtë arsye, është e rëndësishme të gjesh mënyra për të ulur stresin. Akti i thjeshtë i të dëgjuarit muzikë zvogëlon stresin, veçanërisht nëse personi ka ndërmend të pushojë.

 1. Ushtrimet

Efektet hormonale të ushtrimeve të rregullta mund të parandalojnë mbiushqyerjen. Një studim në revistën Sports Medicine vëren se edhe seancat e shkurtra të ushtrimeve ndihmojnë në rregullimin e hormoneve që kontrollojnë oreksin.

Gjithashtu aktiviteti i rregullt fizik zvogëlon rrezikun e rezistencës ndaj insulinës, sindromës metabolike dhe diabetit të tipit 2.

 1. Shmangni sheqernat

Zbulimet e raportuara në “Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences” mbështesin idenë që sheqeri luan rol në probleme të tilla si sëmundjet metabolike dhe rezistenca ndaj insulinës.

Ndërsa provat konkrete ende mungojnë, eleminimi i sheqerit nga dieta mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll te niveleve të hormoneve, përfshirë insulinën.

 1. Hani yndyra të shëndetshme

Yndyrat e shëndetshme mund të ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri të hormoneve në oreks, metabolizëm dhe ndjenjën e ngopjes.

Një studim në revistën Nutrients sugjeron që acidet yndyrore, të tilla si ato që gjenden në vajrat e arrës së kokosit ose palmës së kuqe, mund të funksionojnë për të rregulluar qelizat përgjegjëse për reagimin e trupit ndaj insulinës.

Ndërkohë, studimet kanë treguar se vaji i ullirit mund të balancojë nivelet e një hormoni që rregullon oreksin dhe stimulon tretjen e yndyrës dhe proteinave.

 1. Hani shumë fibra

Fibrat mund të luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e zorrëve, dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në rregullimin e hormoneve siç është insulina.

Një studim në revistën “Obeziteti” vëren se disa lloje të fibrave funksionojnë për të balancuar nivelet e hormoneve të tjera, të cilat mund të ndihmojnë një person të mbajë një peshë të shëndetshme.

 1. Hani shumë peshk yndyror

Nivelet e larta të yndyrave tek disa peshq mund të kontribuojnë në shëndetin e zemrës dhe tretjes dhe gjithashtu mund të sjellin përfitime në tru dhe sistemin nervor qendror.

Siç tregon një studim në “Frontiers in Psychology”, konsumimi i një diete të pasur me peshq yndyrorë mund të ndihmojë në parandalimin e çrregullimeve të humorit, siç janë depresioni dhe ankthi. Në disa raste, shtimi i peshkut yndyror në dietë mund të kontribuojë në trajtimin e çrregullimeve.

Omega-3 tek peshqit yndyror mund të luajë një rol veçanërisht të rëndësishëm në balancimin e humorit

 1. Shmangni ngrënien e tepërt

Nëse rregullisht mbingopeni mund të keni probleme metabolike në afat të gjatë, por edhe ndryshimet afatshkurtra ndikojnë në nivelet e yndyrave dhe rrisin stresin oksidativ.

Studiuesit gjithashtu tregojnë për një rritje të qeramidideve, të cilat janë qeliza yndyre në lëkurë, duke vërejtur se një rritje e konsiderueshme e tyre mund të nxisë rezistencën ndaj insulinës.

 1. Pini çaj jeshil

Çaji jeshil mund të forcojë shëndetin metabolik.

Çaji jeshil është një pije përgjithësisht e shëndetshme, që përmban antioksidantë dhe komponime që forcojnë shëndetin metabolik.

Një përmbledhje në “American Journal of Clinical Nutrition” tregon një lidhje midis çajit jeshil dhe niveleve të ulura të insulinës.

Antioksidantët në çaj mund të ndihmojnë gjithashtu në menaxhimin e stresit oksidues.

 1. Lini duhanin

Tymi i duhanit mund të prishë nivelet e disa hormoneve.

Për shembull, sipas një studimi në Gazetën Ndërkombëtare të Mjekësisë së Përgjithshme, tymi mund të ndryshojë nivelet e hormoneve tiroide, të stimulojë hormonet e hipofizës dhe madje të ngrejë nivelet e hormoneve steroide, siç është kortizoli, i cili është i lidhur me stresin.

Për femrat

Këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë në balancimin e hormoneve te femrat:

 • Jini të kujdesshme ndaj produkteve të qumështit. Bulmeti është një burim i rëndësishëm i ushqyesve për shumë njerëz. Sidoqoftë, femrat e shqetësuara për nivelet e hormoneve riprodhuese mund të tregojnë kujdes, veçanërisht para se të konsumoni ajkë ose kos. Një studim në The Journal of Nutrition vëren se konsumi i qumështit mund të zvogëlojë nivelet e disa hormoneve mbrojtëse. Përveç kësaj, autorët tregojnë për një lidhje midis ngrënies së ajkës dhe kosit dhe ovulacionit që mungon. Lidhja është e paqartë, dhe studiuesit kërkojnë studime të mëtejshme.
 • Merrni në konsideratë suplemente dhe ilaçe alternative. Ekzistojnë disa prova që terapitë alternative ose suplementet mund të trajtojnë disa çështje hormonale. Një studim, në Gazetën e Fitomedicinës në Avicenna, raporton se Nigella sativa, e njohur si fara e zezë ose fara kopër, ndihmoi në rritjen e niveleve të estrogjenit në një model kafshësh.

Lexo edhe: Çfarë duhet të hamë në mënyrë që të shmangim kistet ovariane


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X