Si ka ndryshuar numri i të prekurve dhe të mbijetuarve të kancerit, këshilla nga mjekët italianë

0 0

Në Itali janë shënjar 377 mijë raste të reja të kancerit për vitin 2020, 195 mijë burra dhe 182 mijë gra; në vitin 2019 ishin përkatësisht 196,000 dhe 175,000. Është vlerësuar se rreth 6 mijë raste kanceri më shumë janë numëruar në radhët e gratve sesa vitin e kaluar.

Rastet e grave në rritje

Kanceri i diagnostikuar më shpesh në vitin 2020 është kanceri i gjirit (54,976, ose 14.6% e të gjitha diagnozave të reja), i ndjekur nga ai kolorektal (43,702), mushkëri (40,882), prostatë (36,074) dhe fshikëza (25,492). Në mesin e grave, rritja shqetësuese e kancerit të mushkërive vazhdon (+ 3.4% në vit), e lidhur me zakonin e pirjes së duhanit, faktori kryesor i rrezikut të kancerit. Këto janë disa nga numrat e regjistrimit zyrtar, të mbledhur në vëllimin “Numrat e kancerit në Itali 2020” i cili përshkruan aspektet që lidhen me diagnozën dhe terapinë e tumoreve falë punës së shoqatave të ndryshme përfshirë AIOM, Shoqata Italiane e Onkologjisë Mjekësore.

Lajmi i mirë

Efektiviteti i fushatave parandaluese dhe terapive inovative përcakton një rritje të përgjithshme të numrit të njerëzve të gjallë pas diagnozës: ata janë rreth 3.6 milionë (3,609,135, 5,7% e të gjithë popullsisë), me një rritje në 37% krahasuar me 10 vjet më parë. Të paktën një në katër pacientë (pothuajse një milion njerëz) është kthyer që të ketë të njëjtën jetëgjatësi me popullatën e përgjithshme dhe mund të konsiderohet i kuruar. Një fakt tjetër i rëndësishëm është ulja e përgjithshme e niveleve të vdekshmërisë të vlerësuara në vitin 2020 krahasuar me 2015: ato janë në rënie si tek burrat (-6%) ashtu edhe tek gratë (-4,2%), falë progresit të bërë në diagnostikim dhe trajtime. Te gratë, mbijetesa 5-vjeçare arrin 63%, më mirë se ajo e burrave (54%), kryesisht për shkak të faktit se tek gratë kanceri më i shpeshtë është kanceri i gjirit, i karakterizuar nga një prognozë më e mirë se të tjerët neoplazite.

Rëndësia e parandalimit

Shkalla e incidencës për kancerin e stomakut dhe të mëlçisë është në rënie në të dy gjinitë, ndoshta për shkak të vaksinimit të hepatitit B. dhe trajtimeve të hepatitit C. Efikasiteti i shqyrtimit të kancerit kolorektal është i dukshëm jo vetëm në rënien e qëndrueshme të diagnozave të reja, por edhe në përmirësimin e mbijetesës 5-vjeçare, e cila është rritur nga 52% në vitet 1990 në 65% sot, edhe për shkak të efektivitetit të terapive në fazat më të përparuara.

Ende mund të bëhet shumë në promovimin e mënyrave të shëndetshme të jetesës. Lënia e duhanit dhe në përgjithësi, përqafimi i një jetese të shëndetshme që ndikon gjithashtu në konsumimin e alkoolit, peshën e tepërt dhe stilin e jetës së ulur, ulin ndjeshëm mundësinë e prekjes nga kanceri apo rikthimi i tij.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X