Si ka ndikuar Covid 19 në shëndetin oral

0 0

Edhe buzëqeshjet janë në rrezik për shkak të pandemisë. Mbi 18 muaj luftë me Covid-19 kanë pasur një ndikim të fortë negativ në shëndetin e qytetarëve, të cilët kanë neglizhuar kujdesin dhe parandalimin në shumë aspekte, përfshirë shëndetin oral.

Tek dentisti për raste urgjente

Sipas të dhënave të disponueshme për Italinë, në fakt, rreth një e treta e italianëve gjatë periudhës së pandemisë shkonin tek dentisti vetëm për urgjenca kundrejt vetëm pak më shumë se një të katërtës së vizitave në klinikat dentare për kontrolle rutinë. Gjithashtu urgjenca shëndetësore për shkak të Covid-19 ka penalizuar ndjeshëm aksesin në parandalimin dhe kujdesin dentar, edhe për shkak të krizës ekonomike që ka përfshirë në mënyrë të pashmangshme.

Kjo është panorama që del nga një hulumtim i kryer nga universitetet e Milanos dhe Bernës në një kampion prej 30 mijë italianësh që tregon një përkeqësim të qartë të gjendjes shëndetësore të zgavrës së gojës dhe zakoneve në lidhje me parandalimin dhe shëndetin oral. Hulumtimi, i kryer në bashkëpunim me Shoqatën Kombëtare të Stomatologëve Italianë (Andi), u prezantua gjatë muajit të 41-të të Parandalimit Dentar.

Mendimi i ekspertëve

Autorët shpjegojnë se është shumë e rëndëssishme që të adresohet ky problem në struktura të larta nga institucionet, të cilët duhet të nisin një manifest për kulturën e parandalimit, me rezultate të prekshme dhe të matshme.

Asnjëherë mos e neglizhoni parandalimin për shëndetin e buzëqeshjes: një vizitë te dentisti duhet të rezervohet rregullisht, të paktën një herë në vit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X