“Si ia bën që vajza e saj ha gjithçka?” Aulona Musta tregon formulën për të gjitha nënat

0 0

Mëmësia vjen së bashku me shumë sfida dhe emocione, dhe një nga sfidat më të mëdha për nënat është ushqyerja  e fëmijëve.

Ka shumë nëna që vazhdimisht thonë se fëmijët e tyre nuk hanë ushqim, se duhet t’ju luten gjatë për të ngrënë, apo se konsumojnë ushqime jo të shëndetshme.

Por gazetarja e njohur Aulona Musta ka rrëfyer “formulën” që duhet për të rritur një fëmijë të shëndetshëm, i cili konsumon gjëra të shëndetshme.

Në një postim në Instagram ajo ka rrëfyer darkën e Amarës së vogël, që ishte plot me perime ndërsa ndër të tjera thekson se “Fëmijët mësohen me shembuj”.

Ja postimi i plotë:

Nje pyetje qe, shume nga mamat’ qe me ndjekin, me bejne shpesh eshte: si ja ke dale qe Amara ha gjithcka. Shume nga ju me kerkojne keshilla qe ti zbatojne me femijet e tyre. Ne fakt, une mendoj se aq sa e nevojshme eshte te marresh keshilla mbi memesine ne pergjithesi, po aq e veshtire eshte te japesh. Kjo sepse prinderimi eshte dicka kaq personale dhe varet nga shume faktore.

Megjithate me shume se sa keshilla, une do te ndaj me ju eksperiencen time ne lidhje me menyren e ushqimit te Amares.

Kjo qe shikoni ne kete video ishte darka e Amares dje, te cilen Amara e hengri te gjithen, pa naze. Kjo vjen sepse Amara eshte mesuar qe diten e pare qe ka nisur te haje e deri me sot, qe duhet te haje perimet. Te gjitha perimet. Ne te gjitha format e tyre, te gjalla, te gatuara, gjelle. Perimet duhen ngrene sepse jane te shendetshme. Por edhe sepse nuk ka alternative tjeter! Nese nuk hahen perimet, ose me sakte ushqimet qe une kam gatuar dhe qe jane me te shendetshme per te, nuk hahet asgje tjeter.

Femija mesohet me shembuj! Te njejten pjate qe hengri Amara, hengra dhe une dhe bashkeshorti. Amara s’ka pare kurre nje shishe pije me gaz, apo lengje kartoni ne frigorifer dhe rrjedhimisht e ka mesuar qe prinderit e saj mendojne se ato jane te demshme prandaj nuk i konsumojne per vete dhe rrjedhimisht nuk ja japin as asaj. Keshtu qe Amara nuk i kerkon. Ne pese vite une nuk kam skuqur asnjehere te vetme patate, si alternative ushqimi per Amaren. Padyshim qe ajo ka ngrene patate te skuqura nese kemi qene per dreke te nena psh, ose diku tjeter. Ama keshtu e ka mesuar qe patatet e skuqura jane ushqim “festash”, qe hahen sh sh rralle sepse na bejne keq, keshtu qe nuk i kerkon. Amara e di qe nuk vendos ajo cfare duhet te haje, por vendos une. Ashtu sic e di edhe qe, nese mund te kete ushqime qe s’i ka shume qejf, duhet ti haje sepse jane te shendetshme dhe i bejne mire.

Rregulli eshte nje tjeter faktor i rendesishem. Vaktet hahen ne orar. Para vakteve nuk hahet asgje qe mund te prese oreksin. Nese femija eshte psh mbasdite te lodrat dhe aty kerkon kokoshka, pastaj leng, pastaj embelsire, normalisht qe kur te shkoje ne shtepi s’do doje te haje me. Prandaj nuk i blihen!

View this post on Instagram

Nje pyetjet qe, shume nga mamat’ qe me ndjekin, me bejne shpesh eshte: si ja ke dale qe Amara ha gjithcka. Shume nga ju me kerkojne keshilla qe ti zbatojne me femijet e tyre. Ne fakt, une mendoj se aq sa e nevojshme eshte te marresh keshilla mbi memesine ne pergjithesi, po aq e veshtire eshte te japesh. Kjo sepse prinderimi eshte dicka kaq personale dhe varet nga shume faktore. Megjithate me shume se sa keshilla, une do te ndaj me ju eksperiencen time ne lidhje me menyren e ushqimit te Amares. Kjo qe shikoni ne kete video ishte darka e Amares dje, te cilen Amara e hengri te gjithen, pa naze. Kjo vjen sepse Amara eshte mesuar qe diten e pare qe ka nisur te haje e deri me sot, qe duhet te haje perimet. Te gjitha perimet. Ne te gjitha format e tyre, te gjalla, te gatuara, gjelle. Perimet duhen ngrene sepse jane te shendetshme. Por edhe sepse nuk ka alternative tjeter! Nese nuk hahen perimet, ose me sakte ushqimet qe une kam gatuar dhe qe jane me te shendetshme per te, nuk hahet asgje tjeter. Femija mesohet me shembuj! Te njejten pjate qe hengri Amara, hengra dhe une dhe bashkeshorti. Amara s’ka pare kurre nje shishe pije me gaz, apo lengje kartoni ne frigorifer dhe rrjedhimisht e ka mesuar qe prinderit e saj mendojne se ato jane te demshme prandaj nuk i konsumojne per vete dhe rrjedhimisht nuk ja japin as asaj. Keshtu qe Amara nuk i kerkon. Ne pese vite une nuk kam skuqur asnjehere te vetme patate, si alternative ushqimi per Amaren. Padyshim qe ajo ka ngrene patate te skuqura nese kemi qene per dreke te nena psh, ose diku tjeter. Ama keshtu e ka mesuar qe patatet e skuqura jane ushqim “festash”, qe hahen sh sh rralle sepse na bejne keq, keshtu qe nuk i kerkon. Amara e di qe nuk vendos ajo cfare duhet te haje, por vendos une. Ashtu sic e di edhe qe, nese mund te kete ushqime qe s’i ka shume qejf, duhet ti haje sepse jane te shendetshme dhe i bejne mire. Rregulli eshte nje tjeter faktor i rendesishem. Vaktet hahen ne orar. Para vakteve nuk hahet asgje qe mund te prese oreksin. Nese femija eshte psh mbasdite te lodrat dhe aty kerkon kokoshka, pastaj leng, pastaj embelsire, normalisht qe kur te shkoje ne shtepi s’do doje te haje me. Prandaj nuk i blihen!

A post shared by Aulona Musta (@aulonamusta) on

Posted in ViP





Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Lajm i trishtuar për aktoren...

Lajm i trishtuar për aktoren e mirënjohur të humorit në Shqipëri, e cila nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ndarë me ndjekësit e saj këto emocione trishtimi: Të dy...

Dafina Zeqiri dhuron paratë e...

Në këtë prag fundviti, këngëtarja Dafina Zeqiri ka mbajtur një premtim të bërë kohë më parë. Të gjitha paratë e fituara nga shitja e albumit të saj, "Dafinë Moj", kanë...

I mallkojnë fëmijët në Instagram,...

Gjuha e urrejtjes, sidomos në rrjetet sociale, përhapet me një shpejtësi e lehtësi të jashtëzakonshme. Kushdo, pas një tastiere apo ekrani të një pajisjeje inteligjente, mund të shprehë mendimi ne...

Marina dhe Getoari prindër për...

Marina Vjollca dhe Getoar Selimi janë bërë prindër për herë të parë. Ditën e djeshme, moderatorja solli në jetë vogëlushen Marget. Emri i saj është bashkim i gërmave të para...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X