Si e përkeqëson kripa shëndetin tonë?

0 0

Shumë kripë në tryezë mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut; por gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe për rjedhojë aftësinë e trupit tonë për të luftuar infeksionet, duke rritur kështu rrezikun për t’u sëmurur.

6 gramë kripë më shumë në ditë

Kjo është e mjaftueshme për të ndikuar në sistemin tonë imunitar. Zbulimin e ka bërë një grup studiuesish të Spitalit Universitar të Bonit me një hulumtim të botuar në revistën shkencore Science, sipas të cilit kripa e tepërt dëmton granulocitet, qelizat përgjegjëse për “pastrimin” e organizmit nga bakteret patogjene, duke ndërhyrë në aftësinë për të mbrohemi nga viruset dhe bakteret.

Për studimin e tyre, studiuesit ndoqën një mostër të vogël prej 10 personash me një dietë të lartë në kripë, domethënë me tre tableta 6 gramëshe përveç konsumimit të tyre të zakonshëm. Vullnetarët atëherë u infektuan me listeri, një bakter që është shpesh shkaku i helmimit nga ushqimi.

Sistemi imunitar i pjerrët

Analizat plazmatike të pjesëmarrësve treguan se granulocitet funksiononin në mënyrë më pak efikase sesa ato të analizuara para marrjes më të lartë të kripës në dietë. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se sasia e lartë e kripës rrit sasinë e kortikosteroideve, siç është kortizoni, i cili tendos sistemin imunitar.

Lexo edhe: Nëse konsumoni shumë kripë jeni duke shkatërruar kockat tuajaPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X