Si duhet te vishet nje grua shtatezane?

0 0

Gjatë muajve të shtatëzanisë trupi i gruas pëson ndryshime të mëdha dhe për këtë arsye është e nevojshme të bëhet ndryshimi i garderobës në mënyrë që ajo të ndihet sa më rehat. Por a është e rëndësishme që një grua përveç rehatisë të ndihet edhe e bukur? Ja disa këshilla për t’u veshur në mënyrën e duhur gjatë shtatëzanisë.

Të ndihemi të bukura nën një veshje komode

Recipeta të përshtatshme

Nga momenti që testi i shtatëzanisë rezulton pozitiv dhe deri në fund të tremujorit të parë, gruaja nuk e ka shumë nevojën e ndryshimit të garderobës të saj. Në tremujorin e dytë, barku mund të fillojë të rrumbullakoset dhe gjoksi të fryhet, dhe për këtë arsye duhet të përdoren recipeta me një numër më të madh dhe prej materiali pambuk. Këshillohen që recipetat të mos kenë pjesë që i shtërngojnë. Këshillohet blerja e pantallonave të posacme me fashë pambuku tek zona abdominale. Cdo veshje duhet të jetë e gjerë dhe prej pambuku.

Praktike dhe në modë

Mund të vishni streçe, këmisha, funde, pantallona me modele të gjera, kini parasysh se rehatia është shumë e rëndësishme gjatë 9-të muajve të shtatëzanisë. Edhe një pulovër i gjerë me një xhup lëkure do të bënte që pamja juaj të ishte mjaft e kuruar. Duke qënë se gjymtyrët e poshtme fryhen, gruaja duhet të veshe këpucë të rehatshme si edhe çorape që lejojnë një qarkullim të mirë të gjakut. Të gjitha veshjet duhet të jenë prej një materiali që i mundëson lëkurës një ajrosje të mirë.

Mund të veshim këpucë me taka?

Këshillohet të mos përdoren pasi nuk janë aspak të rehatshme për gruan shtatëzanë, sidomos nëse ajo është në trimestrin e dytë dhe të tretë të shtatëzanisë. Edhe “balerinat” nuk janë të këshillueshme pasi nuk mundësojnë një mbështetje të mirë të këmbës. Mos përdorni në asnjë mënyrë këpucë që ju shtërngojnë këmbën.

Artikuj te ngjashem:

https://www.pernenat.al/si-te-vishemi-gjate-shtatezanise-per-te-qene-sa-me-ne-mode/

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X