Si duhet te fleje nje grua shtatzane?

0 0

Gjatë shtatzanisë mund të kthehet në një shqetësim edhe pozicioni në të cilin gruaja duhet të flejë. Të gjitha kemi një pozicion të preferuar gjatë gjumit, por nëse jeni duke pritur një fëmijë ai mund të mos jetë i duhuri.

Atëherë si duhet të flejë një grua shtatzanë?

Gjatë javëve të para të shtatzanisë nuk mund të specifikojmë një pozicion gjumi që mund të jetë më i miri, por gjithsesi do të ishte mirë të fillonit të praktikoheshit për të fjetur në atë që do të ishte i duhuri për javët në vazhdim. Nisur nga kjo duhet t’ju udhëzojmë të flini në pozicion anësor, dhe konkretisht në atë majtas dhe me gjunjët e përthyera. Në këtë moment do t’ju vinin në ndihmë edhe disa jastëkë që mund t’i vendosnit mbrapa shpinës ose midis këmbëve. Të fjeturit në këtë pozicion do të pengojë shtypjen e venës kava (një prej dy venave të mëdha të qarkullimit të gjakut), e cila sjell gjakun nga gjymtyrët e poshtme drejt zemrës nga ana e fëmijës. Gjithashtu edhe uterusi në këtë rast nuk do të shtypë mbi mëlçi, pa harruar të përmendim edhe faktin se qarkullimi i gjakut do të jetë më i mirë duke bërë që tek fëmija, veshkat dhe uterusi të shkojë një fluks më i madh gjaku.

Pozicioni në shpinë

Mjekët theksojnë se gruaja nuk duhet të flejë në shpinë, sidomos gjatë trimestrit të dytë dhe të tretë, kjo pasi është diçka e rrezikshme pasi mund të shkaktojë edhe vdekje fetale. Gjithashtu në këtë rast edhe fetusi nuk do të merrte zhvillim të mirë. Përsa i përket shëndetit të nënës ky pozicion do të ndikonte në rritjen e presionit të gjakut si edhe obezitetit.

Lexoni edhe: https: Lidhja e pozicionit te gjumit me SIDS


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse Nifty plus? Çfarë bën...

Testi Nifty plus është test i sigurt prenatal, joinvaziv. Saktësia është më e lartë se 99% për zbulimin e tri trisomive më të shpeshta- Sindroma Down, Edwards dhe Patau. Edhe...

Cilat janë grupet e grave...

Bazuar në rëndësinë e marrjes së vendimeve të duhura në kohën e duhur por nga ana tjetër për të mundësuar një gjendje psikologjike dhe emocionale sa më të qetë, në...

Si të kuptoni se është...

Oraret dhe kohëzgjatja janë gjithçka kur bëhet fjalë për lindjen, por a e dini se si të gjurmoni saktësisht kontraktimet? Ja se si të monitoroni hapësirat kohore mes tyre dhe...

Rëndësia e përzgjedhjes së gjinekologut...

Shtatzënia mesatarisht zgjat përafërsisht 40 javë, dhe gjatë kësaj kohe nevojitet besim dhe siguri për shëndetin tuaj dhe të foshnjës - që të jetë në duart e duhura. Vlen të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X