Si behet nderrimi i bebelines?

0 0

Për sa i përket frekuencës së ndërrimit të bebelinës gjatë ditës duhet të themi se nuk ekziston një rregull preçiz. Ju mund ta bëni atë sa herë që mendoni se fëmija e ka të nevojshme.

Por si bëhet ndërrimi i bebelinës?

  • Përgatisni që më parë gjithçka që ju duhet: bebelinë, krem, letra të lagura, peshqir, sapun ose detergjent i posacëm, ujë i ngrohtë.
  • E vendosni fëmijën në pozicionin e duhur: këshillohet ta vendosni të shtrirë mbi një sipërfaqe të butë. Vendosni mbi të çarçafin e ndërrimit.
  • Hiqni bebelinën e pisët: pasi keni zbërthyer truporen duhet të hiqni nga trupi i fëmijës bebelinën e ndotur nga urina dhe feçet. Në këtë kohë duhet të pastroni me anën e letrave të lagura lëkurën e fëmijës. Nëse është vajzë lëvizja duhet bërë nga lart-poshtë, pra nga vagina drejt anusit dhe asnjëherë në të kundërt.
  • E lani fëmijën: lani dhe shpëlani fëmijën me ujin e ngrohtë që keni përgatitur më parë. Nëse keni dëshirë mund ta lani edhe me ujë të rrjedhshëm në lavamanin e banjos.
  • Kujdes me kordonin umbelikal: nëse fëmijës tuaj nuk i ka rënë ende kapësja duhet të kontrolloni nëse është i lagur. Nëse rezulton të jetë kështu duhet ta ndërroni fashën dhe dizinfektoni vendin.
  • Vendosni bebelinën e pastër: pasi keni tharë mirë lëkurën e fëmijës, duhet të ndërroni fashën e kordonit dhe më pas të poziciononi bebelinën e re. Aplikoni kremin mbrojtës. Këshillohet përdorimi i një kremi me bazë të oksidit të zinkut në mënyrë që të krijoni një barrierë mbrojtëse në lëkurën e fëmijës në mënyrë që të parandaloni skuqjen e lëkurës.
  • Mbyllni mirë bebelinën e pastër: hapni ngjitëset e bebelinës dhe i poziciononin e duhur. Nëse fëmija është djalë duhet të poziciononi penisin të drejtuar për poshtë, sidomos nëse kordoni ombelikal nuk është shkëputur ende.

Lexoni edhe: Si t’i heqim bebelinen femijes per 3 dite?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X