loading

Shumë gjumë e lojëra, pak tableta dhe televizor për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve.
0 0

Gjumë i mirë, shumë aktivitet fizik dhe pak kohë para tabletëve dhe televizorëve: këto janë, të përmbledhura, tri armët themelore për mbrojtjen e fëmijëve. Ky është një raport i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në udhëzimet e reja për fëmijët. Për të pasur fëmijë të shëndetshëm, pra, nuk keni nevojë për disa strategji të çuditshme: baza është e ndjekja e rregullave shumë të efektshme të jetës: shumë lojëra dhe pak TV.

Prindërit duhet të japin një shembull të mirë

“Fëmijëria e hershme është një kohë e zhvillimit të shpejtë dhe një kohë kur modelet e jetës familjare mund të përshtaten për të rritur përfitimet shëndetësore”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i përgjithshëm i OBSH. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme t’i trajnoni fëmijët që të kenë një mënyrë jetese të shëndetshme që kur janë të vegjël: së pari ata mësojnë sjellje të shëndetshme dhe më vonë do të dinë të mbrohen. Dhe kjo është arsyeja pse është thelbësore që prindërit të respektojnë zakone të caktuara, duke u dhënë një shembull pozitiv fëmijëve të tyre.

Shumë lojëra, pak qëndrim në tablet

Së pari, është mirë t’i inkurajoni fëmijët të lëvizin, të luajnë në mënyrë aktive, të ngasin një biçikletë që nga vitet e para të jetës. Në fakt, aktiviteti fizik dhe lëvizja janë aleatë të shkëlqyer të një shëndeti të mirë. Për të njëjtën arsye, këshillohet që të mos i mbani fëmijët të mbyllur, por t’i lini të lirë të eksplorojnë. As t’i lini ata shumë kohë të ulur para tabletëve, video lojërave, TV dhe smartfonëve. Jo vetëm që këto pajisje teknologjike janë të dëmshme për rritjen dhe mund të ndërhyjnë në zhvillimin psiko-fizik, por gjithashtu nxisin një mënyrë jetese të sedentare.

Vëmendje maksimale gjumit

Së fundi, vëmendja maksimale duhet t’i kushtohet gjumit. Shumë fëmijë e kanë të vështirë të flenë dhe kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin e tyre. Pra, për të arritur në një gjumë të mirë përgjatë natës, duhen krijuar rutinat e vogla që do të përsëriten çdo mbrëmje, të cilat e qetësojnë fëmijën dhe nxisin relaksimin. “Përmirësimi i aktivitetit fizik, reduktimi i kohës së ulur dhe sigurimi i gjumit cilësor te fëmijët do të përmirësojë shëndetin e tyre fizik dhe mendor dhe do të ndihmojë në parandalimin e obezitetit fëmijënor dhe sëmundjeve të lidhura me të më vonë në jetë”.

Mbrojtja e shëndetit të fëmijëve

Sipas OBSH, aktivitetet interaktive si leximi, tregimet, këndimi dhe puzzle janë gjithashtu të shkëlqyera për mbrojtjen e shëndetit të fëmijëve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Faleminderit Zot!”, Arbana Osmani kthehet...

Moderatorja Arbana Osmani, e cila prej pak ditësh ka udhëtuar drejt shtetit Italian me vogëlushin e saj, Joni ka ndarë me ndjekësit nostalgjinë e saj. Autorja dhe moderatorja  e emisionit...

22 këshilla si të kaloni...

Nëse qëndroni gjatë me një fëmijë, do të vini re se ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë zemërim tek ta - ndoshta ata janë të mbingarkuar, të mbivlerësuara ose...

“Çne vajzën në Kung Fu...

Këngëtarja Aurela Hoxha ka ndarë me ndjekësit në rrjetin social Instagram, një detaj mjaft të rëndësishëm nga jeta e vajzës së saj. Në videot e publikuara nga ajo vetë në...

3 mënyra të provuara për...

Kur isha shtatzënë me djalin tonë kujtoj sulmet e panikut, a mund të përballojmë dot një fëmijë? Burri im dhe unë po ia kalonim shumë mirë, sigurisht, mund të paguanim...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X