Shtatzane ne pranvere? Disa keshilla

0 0

Ndryshimi i stinëve mund të shkaktojë tek gruaja edhe ndryshim të gjendjes emocionale, ku zakonisht karakterizohet për një ngritje humori. Por si e ndryshon fizikun e gruas shtatzanë?
Një ritëm i ri
Gruaja duhet të përshtatet me një ritëm të ri edhe pak ditë na ndajnë nga ndryshimi i orës dhe kjo gjë mund të shkaktojë tek ajo ndjesi lodhje. Asaj i duhet të përshtatet me ndryshimet klimaterike gjithashtu. Mund të ndiejë më tepër vapë dhe për pasojë të djersijë më shumë, pa harruar shfaqjen e ndonjë alergjie të stinës.
Disa këshilla për të përballuar ndryshimin e stinës në mënyrën e duhur
• Merrni sa më shumë kripëra minerale të cilat i humbisni gjatë djersitjes, në vaçanti magnez dhe kalium. Frutat dhe perimet janë burimi ideal.
• Evitoni vendet e mbyllura dhe të nxehta. Mund t’ju shkaktojnë ulje të presionit të gjakut dhe për pasojë gjendje të fikti.
• Nëse ju shfaqet alergjia mjeku mund t’ju përshkruajë një sprai nazal që lehtësojnë simptomat. Evitoni zonat që ndodhen alergenët.
• Pushoni më shumë. Nëse në mëngjes do të zgjoheni herët, flini më shpejt në mbrëmje. Nëse gjatë ditës nuk ju vjen gjumi përpiquni të paktën të qetësoheni.
• Hani pak dhe shpesh.
• Pini më shumë lëngje sidomos ujë.

Lexo edhe: Lindjet ne dimer e pranvere, me i vogel rreziku i depresionit

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X