Shtatezania jashte mitre, arsyet…

0 0

Në këtë rast embrioni vendoset jashtë mureve të mitrës. Por çfarë e shkakton një vendosje të tillë? Përse ndodh një shtatëzani jashtë mitre?

Mund të themi se në më të shumtën e rasteve kjo formë e shtatëzanisë zhvillohet për shkak të problemeve të mundshme të tubave, pavarësisht origjinës që mund të kenë këto probleme.

  • Lezionet e tubave. Zakonisht kjo formë e irritimit të rubave shkaktohet nga infeksione të ndryshme si: klamidia, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, por mund të shkaktohet edhe nga endometrioza dhe apendiciti.
  • Një ndërhyrje e mëparshme kirurgjikale. Ndërhyrjet kirurgjikale në këtë zonë mund të rrisin rrezikun e shfaqjes së shtatëzanisë jashtë mitre.
  • Një episod i ngjashëm. Nëse gruaja ka pasur edhe më parë një shtatëzani të tillë është më shumë e rrezikuar për të përjetuar edhe një tjetër në shtatëzanitë pasardhëse.
  • Prania e anomalive pas pllenimit të vezës. Në këtë rast tubat nuk do të jenë në gjendje të tërheqin brenda vezën e cila fekondohet në kavitetin abdominal dhe mbetet atje.
  • Vonesa e “migrimit” të embrionit. Në përgjithësi embrioni duhet të vendoset në mitër pas 4-5 ditëve dhe nëse kjo vonohet më shumë homronet do të bëjnë që ai të qëndrojë në tubat.
  • Refluksi që ndodh në tubat. Mund të ndodhë që embrioni të shtyhet drejt tubave (për shkaqe hormonale). Dicka e tillë mund të ndodhë edhe nëse kemi të bëjmë me farëzim artificial.

 

 






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X