Shpenzimi për të cilin pendohen të gjitha nënat e reja

0 0

 

Ju keni nëntë muaj për t’u përgatitur për ardhjen e fëmijës në jetë. Kjo do të thotë se keni 270 ditë në dispozicion për të blerë rroba për vogëlushin/vogëlushen që do t’i shtohet së shpejti familjes.

Sipas një sondazhi ku u pyetën gratë për gabimin e tyre më të madh financiar si nëna për herë të parë, konsensusi ishte i qartë: shpenzimi i tepërt. Në retrospektivë, 40 për qind e nënave thonë se kanë shpenzuar shumë më tepër për gjëra të panevojshme si veshjet, lodrat. Arsyet e tjera ishin frekuentimi i shumë restoranteve, në vend që të kursenin për arsimimin e fëmijës, si dhe punësimi i një dadoje në vend që ta çonin fëmijën në çerdhe.

Nëse ju dhe partneri juaj po planifikoni për ardhjen e foshnjës në jetë, është koha që të bëni  këtë bisedë. Megjithëse nuk është aq e këndshme sa arredimi i dhomës së foshnjës, diskutimi i një plani financiar dhe buxheti i foshnjës është një pjesë thelbësore e përgatitjes për të.

Të tjera shpenzime që për prindërit ishin të papritura deri në kohën që erdhën fëmijët në jetë ishin shpenzimet për çerdhen e kopshtin si dhe për kujdesin shëndetësor.

Pasi ta dini se sa ju nevojiten, mund të filloni të kurseni për fëmijën tuaj hap pas hapi për shkollën, librat etj.

Lexo edhe: Planifikimi familjar dhe rendesia e tij

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X