Shpenzimet ne familje, ja gabimet qe bejme cdo dite

0 0

Fëmijë i vogël, shpenzime të mëdha? Nuk ka pse të jetë më kështu! Vetëm falë këshillave të mëposhtme.
Jetë e mirë me pak shpenzime
Kujdes me blerjet e fëmijës. Shpenzoni më shumë për bebelina, produktet e higjenës, biberona, ushqime, shampo cilësore. Përsa i përket veshjeve mund të blini gjëra pambuku në sasi jo të mëdha duke qënë se fëmija është në rritje. Mos shpenzoni shumë për karroca, krevatë, relaks, sexholino, lodra të shtrenjta. Mund të shikoni edhe alternativën e sendeve të përdorura.
Programoni vaktet e të gjithë javës. Në këtë mënyrë do të jeni të organizuar. Kështu edhe në supermarket nuk do të blini gjëra të panevojshme, ndërkohë që do të jeni më pak të predispozuar të shpenzoni për ushqime të gatshme dhe aspak të shëndetshme.
Mos shpenzoni shumë për jetën e natës. Argëtimi mund të bëhet edhe në një restorant të qetë dhe në çift. Një darkë romantike do të kushtonte më pak se një natë e kaluar në një nga lokalet e zhurmshme të qytetit. Kjo do të ndihmonte gjithashtu edhe për një marrëdhënie më të mirë në çift.
Zgjidhni vetëm një supermarket apo dyqan për të bërë blerjet e familjes. Shpesh na ndodh të blejmë diçka “në ofertë” nga një supermarket apo dyqan që më parë nuk e kemi frekuentuar, dhe shpesh ai produkt nuk ka një cilësi të mirë. Nëse do të frekuentoni gjithmonë të njëjtin vend blerjesh, me shumë mundësi personeli do t’ju udhëzojë në lidhje me produktet që vërtet ja vlejnë.
Kujdes me transportin. Jo gjithmonë të nevojitet makina, dhe nëse koha është e bukur përftoni të bëni edhe një shëtitje me fëmijët.
I fikni plotësisht pajisjet elekrtoshtëpiake. Mos mendoni se televizori është fikur dhe nuk harxhon më energji për sa kohë e ka ende dritën ndezur. Hiqni nga priza pajisjet pasi keni përfunduar së përdoruri.
Organizoni piknik në natyrë. Nëse keni fëmijë do të kushtojë më shumë të shkoni në një kënd lojërash dhe të paguani biletën hyrëse, monedhat për funksionimin e lodrave që ndodhen brenda e kështu me rradhë. Ju këshillojmë të përgatisni disa ushqime, të merrni disa pije dhe lodra dhe më pas të argëtoheni në natyrë.

Lexoni edhe: Po martoheni? Ja si te kurseni para

 

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ulja e rrogës në të...

Shkencëtarët vlerësuan sesi ndryshimet në pagë ndikuan në shëndetin e trurit të më shumë se 3,000 të rriturve në SHBA. Studimi 20-vjeçar filloi në 1990, dhe ndoqi pjesëmarrësit përmes recesionit...

Shqetësimi që keni për paratë...

Studimi i afro 15 000 amerikanëve të cilët ishin nga 24 deri në 32 vjeç zbuloi se migrena ishte e zakonshme mes atyre që kishin “pasiguri ushqimore”. Rreth një e...

A duhen futur në ngrirje...

Është një moment emocionues për një nënë kur ajo fillon dhe i jep fëmijës së saj ushqime solide. Nëse fëmija juaj ka mbushur 6 muaj dhe planifikoni t’i filloni ushqimet,...

A duhet t’i tregojmë fëmijës...

Do të kisha dashur një shumë të madhe në llogarinë time bankare, në mënyrë që fëmijët e mi të mendonin se unë dhe burri im Pjetri, jemi të pasur. Vajzat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X