Shkencetaret sugjerojne 5 menyra qe femija juaj te behet i suksesshem

0 0

Çdo prind dëshiron që fëmija të marrë vlerësime të mira në shkollë dhe të jetë i suksesshëm në jetë, por a ka një recetë të provuar, për ta bërë këtë gjë të mundur? Shkencëtarët mbështesin këto 5 mënyra për të rritur një fëmijë të zgjuar e të suksesshëm.

Ushtrimet fizike

Dr. Brenda Armstrong, pediatre kardiologjike dhe zv-dekane në “Duke University”, thotë se të qënit në formë fizikisht shton mundësitë e suksesit në shkollë. Një studim nga  “Columbia University” tregon se një regjim ushtrimesh 3 mujore përmirëson qarkullimin e gjakut në atë pjesë të trurit që ka për qëllim  memorizimin dhe të mësuarit.

Gjumi

Studimet tregojnë se mungesa e gjumit e ul aftësinë e trurit për të përthithur dhe përvetësuar informacionin. Fondacioni ndërkombëtar i gjumit rekomandon se një fëmijë në parashkollor duhet të bëjë 11 deri në 14 orë gjumë në ditë, fëmijët e shkollës kanë nevojë për 9 deri në 11 orë gjumë, ndërsa adoleshentët për  8 deri në 10 orë gjumë.

Disiplinimi

Justin Lawrence i diagnostikuar me defiçencë të vëmendjes që në moshën 9 vjeçare, thotë se sporti është mënyra më e mirë që një fëmijë të disiplinohet. Sporti i ndihmon fëmijët të tregohen të vëmendshëm pasi duhet të jenë të përqëndruar për të arritur të fitojnë. E njëjta gjë vlen dhe për shkollën.

Leximi

Zhvillimi i një dashurie për leximin është hapi tjetër për ta ndihmuar fëmijën tuaj të bëhet më i zgjuar. Është e rëndësishme të rrisni një fëmijë që dëshiron të lexojë.

Mësimet e muzikës

Një mënyrë tjetër për të mprehur trurin e fëmijës. Mësuesja e muzikës Kathy Wissner thotë se mësimi i një instrumenti muzikor e sfidon trurin e fëmijëve dhe e detyron atë të jetë më i përkushtuar në atë që bën.

 

 

Lexoni dhe:Si ta bejme femijen tone me te zgjuar? 

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X