Shkaqet e infertilitetit mashkullor

0 0

Shkaqet e infertilitetit mashkullor prekin rreth 40% te cifteve. Ka shume arsye te cilat ndikojne ne infertilitetin mashkullor, ku si te tilla mund te permendim: prodhimi jo-normal i spermes, problemet me rruget e daljes se spermes, deri tek problemet me gjendjen e pergjithshme shendetesore dhe menyren e jeteses.
Hapi i pare per diagnostikimin e infertilitetit mashkullor este kryerja e analizes se spermes, por ne vijim, per te arritur nje diagnoze te sakte te shkakut te infertilitetit mund te nevojitet edhe kryerja e analizave te tjera plotesuese. Ne disa raste, mund te ndodhe qe te dy partneret mund te kene probleme me infertilitetin dhe kjo quhet “infertilitet multifaktorial”. Gjithaashtu, mund te kete edhe raste te nje infertiliteti me shkaqe te pashpjegueshme (pasi nuk gjendet asnje problem ne analizat e kryera ne cift), por edhe ne te tilla raste spitale te ndryshme vene ne dispozicion te ciftit programe per trajtimin specifik.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X