loading

Shitet për të kuruar disa sëmundje, kujdes ky suplement mund të rrezikojë jetën

0 0

Kratomi është një suplement i veçantë: Ekspertët kanë paralajmëruar se fuqitë e tij shëruese nuk janë mbështetur në shkencë, por ju mund të bëni një kërkim të shpejtë ne Google dhe gjeni shumë receta për çajin kratom, që thuhet se është në gjendje të shërojë gjithçka nga ankthi e depresioni, deri në obezitet. Zyrtarët ishin shprehur më parë se shkenca nuk mbështet shumë përfitime të raportuara nga kratomi.

Një raport i ri nga CDC thotë se për vetëm 18 muaj, nga korriku 2016 deri në dhjetor 2017, të paktën 91 vetë vdiqën nga mbidoza e kratomit në SHBA.
Gjatë kësaj periudhe kohore, 152 persona u gjetën se kishin kratom në trup kur vdiqën.

“Shkenca dhe provat kanë rëndësi për të demonstruar përfitime mjekësore, veçanërisht kur një produkt po tregtohet për të trajtuar sëmundje të rënda si çrregullimi i përdorimit të opioidëve”, tha FDA në një deklaratë vitin e kaluar. “Megjithatë, deri më sot, nuk ka pasur studime shkencore adekuate dhe të kontrolluara mirë, që përfshijnë përdorimin e kratomit si një trajtim për tërheqjen e përdorimit të opioideve ose trajtimin e sëmundjeve të tjera tek njerëzit”. Ndërkohë, lista e efekteve të mundshme anësore të kratomit është e gjatë. Ndër këto pasoja potencialisht të rrezikshme janë të vjellat, dridhura, humbje peshe, dëmtime të mëlçisë, gojë e thatë dhe dhimbje e muskujve. Kratomi gjithashtu mund të shkaktojë komplikacione të rënda shëndetësore, të tilla si halucinacione, përgjumje, marramendje, depresion dhe konfiskime, sipas Klinikës Mayo.

Kjo lëndë u tregua fillimisht si një kurë për varësinë e opiumit, e cila i dha shpresë një vendi ku gati 400,000 vetë kanë vdekur nga një mbidozë e opioidëve që nga viti 1999. Por FDA ka thënë se kratomi mund të ushqejë aktualisht varësinë e drogës në Shtetet e Bashkuara në vend që të zgjidhë problemin. “Ndërsa është e rëndësishme të mblidhen më shumë prova, të dhënat sugjerojnë se substanca të caktuara në kratom kanë vetitë opioide dhe se kanë potencial për abuzim”, tha një deklaratë e FDA.

Analiza e re nga CDC nxjerr në pah nevojën për më shumë kërkime mbi kratomin. Meqë nuk dimë sa duhet për të kuptuar se si ta përdorim atë në mënyrë të sigurtë, ndoshta është më mirë të largohemi nga kratomi tani për tani.

Lexo edhe: Produkte kozmetike me permbajtje kanabisi

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Piku i nxehtësisë në verë,...

Mjafton që temperaturat të rriten, siç është normale në këtë periudhë, që fëmijët të jenë në rrezik: foshnjat, në fakt, janë shumë të ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Por ka rregulla që...

Pse fëmija juaj qan kur...

Më poshtë, ju tregojmë arsyet e mundshme pse fëmija juaj qan gjatë jashtëqitjes, dhe çfarë mund të bëni për ta rregulluar këtë. Nëse fëmija juaj nuk është në gjendje të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X